תהילים לעילוי נשמה

קריאת תהילים – מסורת יהודית בת אלפי שנים
ספר התהילים הוא ביטוי בצורת רבים של המילה תהילה, משמעותו דברי שבח והודיה. בחלק מהתרגומים הספר נקרא גם מזמור. ספר התהילים הוא חלק בלתי נפרד מספר התנ"ך, כידוע התנ"ך מחולק לשלוש חטיבות – תורה נביאים וכתובים. ברוב המהדורות המודפסות ספר התהילים פותח את חטיבת הכתובים. ספר התהילים מורכב ממצבור של מזמורים, וכל מזמור נחשב כיצירה סגורה העומדת בפני עצמה. במרבית מהדורות התנ"ך המפורסמות כיום ישנם 150 פרקים בכל ספר תהילים, ובכל פרק ישנו מזמור אחד. בתקופת חז"ל ספר התהילים חולק ל -147 פרקים כמספר שנות חייו של יעקב אבינו, אולם בשלב מאוחר יותר חלק מהמזמורים חולקו לשני חלקים ולכן נוספו לספר 3 פרקים נוספים.

חלוקת ספר תהילים לסדרים ומזמורים
ספר תהילים מחולק ל - 19 סדרים. בתחילה נראה כי אין היגיון בחלוקה פנימית זו מכיוון שהיא מחלקת אותם באמצע הפרק ומפרידה בין קטעים קשורים אחד לשני. אך יש היגיון לחלוקה זו והיא נשענת על שני רעיונות מרכזיים – אם המזמור מסתיים בפסקאות העוסקות בברכה, פסוקים אלו מצורפים למזמור שבא אחריהם. רעיון שני מציע ששני סדרים חדשים באמצע פרק יפתחו ויסגרו כל פרק במידה ומדובר בשני פסוקים חשובים ומרכזיים במיוחד. בהמשך, חולק הספר גם לשבעה חלקים ולשלושה חלקים על יד הרב מנחם בן זרח על מנת לאפשר קריאת חלק מתהילים מדי יום בשבוע ומדי חודש.

בראש מרבית הפרקים בספר תהילים, ישנה כותרת המזכירה את סוג המזמור, את שמו של המשורר, ואת התקופה או העניין שבו הוא עוסק. ב - 116 מזמורים מתוך 150 ישנה כותרת בפתיח, כאשר הכותרות הנפוצות ביותר הן" לדוד" , "למנצח מזמור לדוד" ו "שיר המעלות". 73 מזמורים משויכים כבר בכותרת לדוד. שאר הכותרות עוסקות בדמויות מוכרות כמו: שלמה המלך, משה, אברהם ועוד. ל - 50 מזמורים מתוך הספר אין שם מחבר בכותרת.

כיום ספר תהילים הוא נפוץ ומוכר ביותר, פסוקים רבים מספר התהילים מופיעים בספרי סידור יהודיים ומשמשים בסיס לתפילות בנוסף לקריאת פסוקי תהילים במהלך סדר היום של תפילה יהודית. רבים קוראים פרקי תהילים לעילוי נשמה לקרובים או משפחה שנפטרו מן העולם, ובכח מזמורי התהילים לעלות את נשמת הנפטר בגן עדן ואף להוציאו מייסוריו בגיהינום.

ישיבת אור דוד, בראשות הרב דניאל זר, היא מרכז רוחני דתי לבעלי תשובה והיא משמשת להפצה של תורה ויהדות. לחצו כאן לעוד הרצאות, מאמרים, הלכות וקריאת תהילים, או צרו קשר בטלפון – 03-5701212.