האם חייב להתלבש בלבוש חרדי מהתורה?

עידן
שלום כבוד הרב
שמי עידן והתשובה לשאלתי הקודמת מספקת ומובנת.
יש לי שאלה נוספת
האם חייב להתלבש בלבוש חסידי האם זה ציווי מהתורה?
האם גדולי המשנה והגמרא היו מתלבשים בלבוש חסידי?

התשובה שהתקבלה

הרב רועי בנימין
רביעי, אוקטובר 02 2013, 12:25
שלום עידן,
לבוש חסידי אם אני מבין נכון אתה מתכוון ללבוש חרדי, מגבעת שחורה, חליפה וכו'.
אין שום ציווי בתורה ללכת עם בגדים מסויימים, התורה רק ציוותה אותנו שאם אנו עושים בגד ארבע כנפות (מרובע, כמו שהיו לובשים פעם בגד מרובע עם חור באמצע והוא נופל לקדימה ולאחורה) אז צריך להטיל בבגד ציצית.

אולם בכל דור היו מתלבשים בני תורה בבגדים הכי מכובדים שהיו באותו דור, כי מאן מלכי - רבנן (מיהם המלכים האמיתיים - תלמידי חכמים) ולכן בכל מקום היו מתלבשים באותם בגדים שהיו נוהגים ללבוש באותו דור. ובזמן הגמרא וכן עד לפני מספר דורות היו מתלבשים בבגדים רחבים וג'לביות כי כך היו מתלבשים באותו דור.

והיום אנו רואים שהלבוש הכי מכובד הוא חליפה, כמו שמתלבשים עורכי דין ואפילו שרים בכנסת, כי הלבוש של האדם זה המכובדות שלו (כמו שחז"ל הקדושים היו קוראים לבגדים שלהם 'מכבדותיה').
ואף מסופר על הרצל שהיה לובש 'פראק' (חליפה ארוכה, כמו שלובשים היום ראשי ישיבות) ושבאו להכריז על הקמת המדינה אחד השרים שלו בא עם חליפה קצרה והוא שלח אותו ואמר לו 'להכריז על המדינה אתה בא עם חליפה קצרה?! לך הביתה ותשים פראק או שלא תבוא בכלל!'
ולכן בני תורה לובשים היום חליפה שהוא הבגד המכובד ביותר היום, בצבעים כהים כמו שחור, כחול כהה, אפור וכו' כי זה מראה על רצינות (למרות שמותר ואף יש שלובשים גם צבעים בהירים).

ולגבי הכובע (מגבעת), לובשים היום כי כך כתוב בהלכה שצריך ללבוש 2 כיסויים על הראש בזמן שמתפלל או מברך, ולכן היו לובשים בעבר ג'לביות (כמו שרואים אצל חכמי ספרד: הבן איש חי, הרב יהודה פתיה, הרב ברוך טולדנו ועוד). והיום לובשים מגבעת (שדרך אגב בעבר אפילו גויים עשירים היו לובשים חליפה ומגבעת).

אך כיום אצל הדור הצעיר החילוני, אין את המושג של מכובדות בבגדים, כי פריקת העול של העולם התחילה לפני עשרות שנים בבגדים, כי כדי שיהיה אפשר להתנהג בצורה זולה ופרוצה צריך ליצור תרבות של לבוש זול, כי אי אפשר לאכול פלאפל ברחוב או לשבת בפאב עם בגדים מכובדים אלא עם ג'ינס וחולצה פשוטה.

נמצא, שנכבדות חיצונית נותנת מעצורים ומשפיעה על הלבבות, וזילזול חיצוני גורם לעשות כל מה שרוצים כי אם אתה לא שוה כלום אז מותר לך לעשות הכל ואם אתה מכובד אז תמיד תחשוב לפני כל פעולה אם זה מתאים לך או לא.
וזהו כלל גדול 'כל מי שמבזה את חברו - אין לו חלק לעולם הבא, וכל מי שמבזה את עצמו - אין לו חלק לעולם הזה!
בברכה.
The reply is currently minimized הצג