מדוע לא אומרים הלל ביום העצמאות?

רועי;
ב"ה

שלום לכבוד הרב! לפני מספר שנים שהתחלתי להתחזק הרב שלי אמר לי שדעת תורה לא לומר הלל ביום העצמאות וכך עשיתי כדבריו. רק הבעיה שלא הבנתי את הטעם שהרי למרות כל הנזקים הרוחניים שהמדינה עושה לנו רח"ל ועם כל השליליות שנבעה מזה הרי צמחו גם כן דברים טובים, עולם התשובה גדל, נפתחו ישיבות וכ'ו. שמעתי שיעורים של רבנים בנושא והם רק הסבירו כמה המדינה היא אנטי דת. אבל זה שאומרים הלל זה לא לראש ממשלה ולא למדינה אלא תודה לבורא עולם שקיבץ אותנו לארצינו וגדל עולם התורה אז למה לא אומרים הלל רק על הצד החיובי? אני כבר מספר שנים לא אומר הלל כי אני מבין שזוהי דעת תורה אך לא זכיתי להבין למה אני ישמח אם הרב יוכל להסביר לי. תודה רבה מראש!

התשובה שהתקבלה

הרב רועי בנימין
רביעי, יוני 10 2015, 16:08
שלום רב,
אתה צודק שמאז שהקב"ה קיבץ את עמו ישראל והביאנו לכאן, קם עולם התורה לתחייה, בפרט הכוללים שלא היו מצויים פעם כלל. אך אתה שואל מדוע הקמת המדינה היא דבר לא טוב, דע לך שעולם התורה קם "למרות" הקמת המדינה ולא "בזכות" הקמת המדינה.
כלומר, כיון ועיקר הקמת המדינה הייתה להסיר כל ריח תורה מהארץ, להרחיק את ה"זקנים" ולהביא לכאן דור של צעירים. ואת כל העלייה של היהודים ממדינות ערב עשו באופן חותך, להסיר כל ניצוץ יהודי מהצעירים, ולהקים כאן מדינה חילונית מובהקת. הרב פנחס שרייבר זצ"ל מספר שלקחו אותו ואת אחיו לקיבוצים והכריחו אותם לחלל שבת וחג, ולאכול נבלות וטרפות ביום כיפור, אך רק 6 ילדים שהתנגדו וזכו להשאר שומרי תורה ומצוות, והוא ואחיו ביניהם. אך שאר הילדים מאות ואלפים, הפכו להיות חילונים גמורים.
אם אתה רוצה להודות לבורא עולם על שגדל עולם התורה, אתה יכול לומר תודה תמיד, גם ביום העצמאות, אבל לחנוך את היום עם הלל כי ביום זה קם עולם תורה זה לא נכון, ביום זה גזרו להסיר תורה מישראל. אבל הקב"ה מצילנו מידם ועצת ה' היא תקום, ונהפוך הוא, ועולם התורה גדל וממשיך לגדול, אף שזהו נגד רצונם.
וקיצרתי בדברי, אך אם תרצה אשמח להרחיב במקום אחר.
בברכה.
The reply is currently minimized הצג