למה החרדים מתחתנים מוקדם ומביאים הרבה ילדים?

מור
שלום,
רציתי לדעת למה החרדים מתחתנים בגיל מוקדם של 18-20בגיל הזה האדם הוא עדיין ילד איך אישה בגיל כזה יכולה לקחת על עצמה עול כזה של בית וילדים לכבס לבשל לגדל ילדים בגיל כזה כשהיא עדיין לא התבגרה והיא עדין סוג של ילדה ואל תגידו לי שזה מה שכתוב בן 18 לחופה או טוב לגבר כי ישא עול בנעוריו זה לא מתאים לדור שלנו!! אח"כ מגיעים למצב שקורסים האדם עדין לא התבגר וכבר הוא לוקח על עצמו עול כזה
וגם שאלה נוספת למה צריך להביא הרבה ילדים מה הבעיה להביא 3-4 ילדים למה צריך להביא בין 8-10 ילדים? ולמה אי אפשר לעצור כשרוצים למשל אישה שמרגישה שהיא לא רוצה עוד ילדים ומספיק לה הילדים שיש לה למה היא צריכה להמשיך להביא עוד?ואל תגידו לי שזה כתוב "פרו ורבו" כי פרו ורבו זה בן אחד ובת אחת...

אם אפשר תשובה נורמלית בבקשה ולא לענות ב"כך נהוג בקהילות שונות" כי אני יודעת מאחיות שלי שהם לומדות בבתי ספר ובסמינרים בבני ברק- סמינר ספרדי שגם שם זה ככה וזה לא רק אצל חסידים או אשכנזים

תודה רבה

התשובה שהתקבלה

הרב רועי בנימין
שני, יולי 10 2017, 08:41
שלום רב,
שאלתך טובה אך קשה ענייתה כיון ואם היית מכירה את הציבור החרדי מקרוב לא היו קשות לך שאלות אלו, ולכן ננסה לענות באופן שיובן לך הדברים כמה שאפשר.

דבר ראשון אם את שואלת מדוע חרדים מתחתנים מוקדם, כגון בגיל 18, כיון וזה גיל מוקדם מידי, כדאי שתשאלי את סבתא שלך שבטח התחתנה בגיל 14 וזה באמת מוקדם. גיל 18 זה גיל מאד בוגר אצל החרדים כיון והמשפחה החרדית היא מאד בוגרת ומאוחדת, בנות בגיל 12 כבר שומרות על אחיהן הקטנים, עושות קניות ועוד הרבה דברים שאצל החילונים אף הבנות לא עושות כן בגלל שחייהן הם חיי חברה, הן לא בקשר אמיץ וחזק עם המשפחה אלא מבלות את זמנן בקרב חברותיהן וחיות חיים עצמיים, מה שאין כן אצל החרדיות חייהם הם חיי משפחה, רוב הזמן הן רק בקרב האמא והמשפחה הקרובה, הן מאד עוזרות וחוות חיי גידול ילדים ועזרה למשפחה ולכן בגיל 18 הן כבר ממש כמעט אמא, יודעות לבשל לנקות ולכבס וכמובן שיכולות כבר להתחתן בגיל כזה.
כנראה שגם הסבתות שלנו היו כך, אך כיום החיים של האייפונים והחברה גורמים לנו לראות את הדברים אחרת, נראה לנו שילדה בגיל 12 היא ילדה קטנה שלא יודעת לעשות כלום אבל בחיים של פעם (החיים האמיתיים) זה היה מציאות פשוטה, ואצל החרדים שעדיין חיים חיי משפחה תקינים ללא טכנולוגיה זה מציאות פשוטה שבת בגיל 18 יכולה להקים בית בשמחה.
(מכל מקום נבהיר, שרק חסידים מתחתנים בגיל 18-19, הזרם הליטאי נוהגים להתחתן בגיל 21+)

ולשאלה מדוע החרדים מתחנים מוקדם כי כך הקב"ה טבע בבריאה שהגבר רוצה להיות שלם וזה רק ע"י אישה, ואישה חייבת חיים עם גבר (כמו שאומרת הגמ' שנשים אומרים מוטב להתחתן אפילו עם סתם גבר שלא כ"כ בחיר ליבה מאשר לשבת לבד), אלא שהחילונים חיים את החיים האלה גם בחיי הרווקות, לכל אחד יש חברה והם מקיימים חיי אישות ולכן הם לא מרגישים סיבה להתחתן, וזה כמובן חורבן עולם שעינינו רואות שכבר מתחתנים בגיל 30-35 ובגיל כזה כבר אין כ"כ כח להביא ילדים ולגדלם ויש כאלה שכבר מעדיפים לחיות רווקים לעולם שכבר אין להם טעם בחיי נשואים כיון והתרגלו לחיות לבד קשה להם לקבל דעה נוספת של בן/בת זוג ולהתבטל אליו.

לגבי השאלה השניה, מדוע צריך להביא הרבה ילדים, התשובה היא שלא צריך, אין חיוב להביא ילדים אם קשה לך ומותר לעצור או להמתין אם רוצים/צריך ולכן השאלה שלך צריכה להיות מדוע החרדים מביאים הרבה ילדים ומדוע לא מסתפקים בילד אחד או שניים?
והתשובה על שאלה זו, היא ע"פ מה שכתבנו לעיל, דבר ראשון החרדים מתחתנים בגיל צעיר ולכן יש להם כח לילדים (ולא כמו שמתחתנים בגיל 35 שמאד קשה לגדל ילדים בגיל זה), ובנוסף שזוג צעיר מביא 3 ילדים והם רק בגיל 25, כמובן שהם ירצו שוב ילדים, כך הקב"ה ברא בטבע האישה שהיא רוצה תינוק ואם היא תראה תינוק של חברתה היא גם תרצה.
דבר שני היא השקפת החיים של החרדים, כפי שכתבתנו החרדים חיים חיי משפחה ולא חיים אגואיסטים, רוב האנשים שאינם רוצים להביא יותר מילד שניים כי זה מפריע להם בחייהם הפרטיים, ופוגע להם במנוחתם האישית, כך כשחיים חיי משפחה והעיקר של החרדים זה הילדים הם חפצים להביא עוד ילדים כי זה ההנאה והנחת האמיתית שלהם. וזו התשובה היא רק ע"פ העולם הזה, לא נכנסנו לגבי הידיעה שאנו נקבל שכר בעולם הבא וכל ילד זה נשמה שיכולה לפעול המון תורה ומצוות בעולם הזה וזה שכר של נצח להורים בעולם הבא.
לסיכום מי שחי חיי משפחה אינו רואה את הנישואין בגיל מוקדם והבאת ילדים לעולם כעול אלא כנחת ושמחה אמיתית, החרדים חיים עדיין חיי משפחה (כמו בדורות עברו) והשמחה שלהם זה נחת יהודית אמיתית מהמשפחה והילדים.
בנוסף תוכלו לצפות בתשובה של הרב חגי כהן על שאלה זו בתוכנית שואל ומשיב. לצפייה לחצו כאן!
The reply is currently minimized הצג