הרב שלי אומר שמותר להחזיק אייפון, מה לעשות?

יוסי
שלום רב,
חזרתי בתשובה אצל רב בשכונה שלי (הוא אדם עובד ויש לו מדרשיה והרצאות ומזכה את הרבים) והוא מחזיק אייפון כנראה גם לצורך ההרצאות שלו, וב"ה זכיתי ללמוד בישיבה ושם מרגישים כמה המכשיר הזה טמא וצריך להתנתק ממנו (תמיד ידעתי את זה גם בתור חילוני), וששאלתי את הרב שלי בשכונה למה יש לו את המכשיר הוא אמר לי שזה רק לצורך וזה מותר.
אני לא יודע מה להחליט כי באמת יש לי הרגשה חזקה שזה דבר אסור?

התשובה שהתקבלה

הרב רועי בנימין
ראשון, יולי 02 2017, 22:25
שלום רב,
שאלת שאלה טובה וכדאי להרחיב כאן את התשובה:
דבר ראשון אשריך שזכית להיכנס ללמוד בישיבה ולהכיר את עולם התורה. ישנם בחוץ הרבה אנשים שלא נמנים בתואר 'אברכים' ולא לומדים תורה אלא עובדים למחייתם אבל כיון והם חזרו בתשובה ונשארו בעיר מגוריהם בזמנם הפנוי הם מרביצים תורה ברבים וזוכים אף להחזיר בתשובה ולהכניס בחורים לישיבות. אנשים אלו עושים חייל ואשרי חלקם, אולם אתה צריך לתת את הדעת מתי אתה יכול עדיין לקבל ממנו ומתי כבר לא, ונסביר.

הרב שחיזק אותך הוא אדם שעובד ולא תלמיד חכם או אברך, ולכן כל עוד אתה נמצא בחוץ אתה יכול לקבל ממנו תורה, לשאול אותו הלכה (עד כמה שהוא יכול לענות לך תשובה בהלכה) ואפילו להתייעץ איתו על נפילות או ספיקות שיש לך כי הוא יכול לענות לך, הוא נמצא שם איתך בתוך העיר/שכונה החילונית ויכול לתת לך עזרה גדולה. אולם לאחר שזכית לעלות בדרגה ונכנסת ללמוד בישיבה ויש לך שם רבנים חשובים אתה צריך להתייעץ רק איתם, רבך בחוץ לא יכול לתת לך מענה במקום שאתה עכשיו נמצא, לא מענה הלכתי ובטח שלא מענה השקפתי. לכן עליך להקשיב רק לרבותיך כי מי שמקשיב לגדולים לא מפסיד, ורק דרכם תגדל בתורה ולהיות תלמיד חכם. כמובן שעליך לנהוג באותו רב שהחזיר אותך בתשובה בכבוד, לא לזלזל בו ולהכיר לו טובה.

ולגבי תשובת הרב שלך שהחזיר אותך בתשובה, היה צריך לומר לך שאייפון זה אסור אולם הוא משתמש בו לצורך זיכוי הרבים וכו' (למרות שגם זה לא מתיר) אבל להדגיש לך שאתה לא תשתמש עם אייפון וצריך אתה לזורקו, בכל אופן גם אם הוא לא ענה לך ככה (כנראה שהתבייש) זו התשובה בשבילך, כמובן שאתה צריך להתרחק מפגעי הטכנולוגיה כמה שאפשר וגם תתפלל עליו שיזכה לזרוק את המכשיר הטמא וישתמש רק עם מכשיר כשר או מוגן וזו תהיה הכרת הטוב שלך כלפיו.
בברכה.
The reply is currently minimized הצג