אם אני לא מבינה קטעים בתפילה האם מותר לי לדלג עליהם?

ענבר
השאלה העקרונית אשר מעסיקה את דעתי כבר פעמים רבות היא , שלדעתי מטרת התפילה היא חיבור רוחני אל ה" באמצאות מילים אשר מפארות את קדושת ה ומזכירות לי את מטרת הבריאה ומיזמורים, אני יכולה להתחבר ולקשר את הנושא אל החיים שלי ואל הבעיות שלי והדבר גורם לי להתכוון יותר ובאמת להשיג את התכלית שלשמה התפילה נועדה , אך כאשר אני נתקלת בקטעים ארוכים במהלך התפילה שאני פחות מבינה את המילים ואת משמעותם ולא יכולה לשיר אותם בדרך מהנה שתגרום לי להתחבר( כמו הודו ואל נקמות ). הדבר גורם לי פחות להתכוון ולהעמיק בתפילה ופעמים רבות אפילו לא לקרוא את הקטעים דבר אשר הורס את כל כוונת התפילה והופך אותה במקום נקודת חיבור אל ה " אל משהו שגרתי יום יומי שאני חייבת לעשות , זוהי לא מהות שלשמה נועדה התפילה , ואם אמשיך בדרך זו הדבר רק ימשיך לפגוע בי ולגרום לי פחות להתחבר בתפילה , אז שאלתי בנושא היא למה אנו חייבים להמשיך לקרוא קטעים שאנו לא מרגישים אליהם חיבור ולהפך רק הורסים לנו את כוונת התפילה , לא מספיק שנקרא קטעים שאנו באמת יכולים להתכוון בהם וכך נמלא את חובת התפילה לא רק בתור חובה מהתורה אלא גם בתור תכלית להתקרבות אל ה"?

התשובה שהתקבלה

הרב יורם סרי
שלישי, מאי 08 2018, 08:44
שלום רב,
יש כלל גדול בחיים שלנו, לעולם לא לברוח מהבעיה אלא לנסות לפתור אותה. אם את לא מתחברת לפסוקי דזמרה כמו 'הודו' או 'אל נקמות' אין הפתרון לדלג על מזמורים אלו אלא ההפך, ללמוד אותם ואת פירושם ואז תוכלי גם במזמורים אלו להתחבר אל השם בתפילה.
ישנם המון סוגי סידורים היום שמבארים את המילים ומחברים את הפירוש עם הכוונה בתפילה, סידור מומלץ מאד הוא 'כוונת הלב' שעוזר המון להבין את קטעי התפילה, וגם קטעים אחרים בתפילה שאת חושבת שאת מבינה אותם תתפלאי שהפירוש הוא ההיפך, ולכן מומלץ ללמוד את פירוש התפילה.
בברכה.
The reply is currently minimized הצג