לבוש צנוע

מאת: 
ת. פרסום: 22 מאי 2019
מהי אורך החצאית לפי ההלכה, האם מותר ללכת עם חולצה שקופה או עם חורים - הלכות לבוש צנוע לאישה.
שמלה וחצאית:
1. אסור לנשים ולבנות לצאת ברחובות העיר בשמלות ללא שרוולים או בשרוולים קצרים וכדומה, והוא איסור חמור ביותר, ומכל שכן ההולכות במחשוף עד שגם הכתפיים מגולות או הגב חשוף וכדומה, נשים אלו עוברות גם על איסור "ולפני עיוור לא תיתן מכשול", שהן גורמות לאנשים להסתכל בהן ולבוא לידי הרהורים.
2. אבור ללכת בחצאיות קצרות, אף אם הן גורבות גרביים אטומות, אלא עליהן ללבוש חצאיות או שמלות המכסות את הברך גם בעת ישיבתן.
3. אסור בהחלט לנשים ולבנות ללבוש חצאית עם שסע (פתח), ואין לזה שום היתר כלל. וגם עם השסע למטה מהברך אסור, כיון שגורמת להרהורים רעים.

חולצה ושרוולים:
4. אסור לנשים ולבנות ללבוש חולצה שקופה או חולצה עם חורים, שבשרן נראה דרך החולצה.
5. יש לנשים ולבנות ליזהר מגילוי הגב כאשר הן מתכופפות שאז החולצה או הסוודר מתרוממים, ואם הם קצרים מידי, מתגלה תחתית הגב באזור המותניים.
6. מעיקר הדין מותר לאישה לגלות את זרועה שבין כף היד למרפק, באופן שהמרפק עצמו מכוסה. והמחמירות שלא לגלות עד כף היד כדרך בנות ישראל הצנועות – תבוא עליהן ברכת טוב.

גרביים:
7. חייבות הנשים והבנות לגרוב גרביים כדי שהשוק (מהברך ולמטה) יהיה מכוסה (בנוסף למה שהחלק העליון מברך ולמעלה מכוסה על ידי חצאית), ואין להתיר להן לגרוב גרבי ניילון שקופות שהבשר נראה דרכן, אלא צריכות לגרוב גרביים אטומות שאינן שקופות.
8. מן הדין רשאיות הנשים והבנות לגרוב או גרביים או גרביונים כפי רצונן, שאין הבדל בזה מבחינת ההלכה, אלא שיש עדיפות בגרביונים שאין להן חשש גילוי במקרים מסוימים כמובן מאליו.

שמלאה ארוכה:
9. אישה שלובשת שמלה ארוכה המגיעה עד הקרסוליים באופן שהשוק (מהברק ולמטה עד הקרסול) מכוסה – אינן צריכות מן הדין לגרוב גרביים, כיון שסוף סוף המקום מכוסה, ואין הבדל אם מכוסה על ידי שמלה או על ידי גרביים.

בגדים הדוקים:
10. אסור לנשים ולבנות ללבוש בגדים הדוקים שמבליטים את צורת אברי הגוף, ובמיוחד אברי הגוף שהצניעות יפה.
חינוך הקטנות למלבוש צנוע
11. צריכים ההורים מדין חינוך להלביש את בנותיהן הקטנות בבגדי צניעות עם הגיען לגיל שש בערך, וטוב יותר להיזהר בכך עם הגיען לגיל שלוש.