סגולות התיקון הכללי

תפקיד הסנדק לפי היהדות

התיקון הכללי הוא שם של לקט פרקי תהילים שאותם בחר הרבי נחמן מברסלב, כתיקון לפגם הברית. תיקון כללי הוא למעשה תמצות של ספר תהילים גם בגלל שהוא חוקר את מנעד הצורות של השירה שיש בספר תהילים.

עיקר עניינו של "תיקון הכללי" הוא תיקון ייחודי לפגם הברית (שכולל פגמים כמו זרע לבטלה, שבא לידי ביטוי בקרי לילה ע"י הרהורים ביום, דיבור לשון הרע או מעשים שקשורים לניאוף). לאדם שיש לו עוון מסוג זה מומלץ ללכת לטבילה במקווה. פגם הברית הוא למעשה החטא הראשוני ביותר, שמושך את כל שאר הפגמים, והוא גם לפי הרב מברסלב, המקור לבלבול ולפיזור הנפש שבו נמצאים לא פעם בני האדם.

איך מסייע תיקון כללי?                                                                                          

תיקון כללי עוזר לנפש האדם לצאת מהטומאה העוטפת אותה בעקבות מעשיו הרעים בפרט בעקבות העבירה של קרי או זרע לבטלה ובזכות התפילות שחיבר תלמידו ר' נתן מברסלב זוכה הקורא להגיע לחרטה על מעשיו. ובזכות כל התיקונים הללו תהיה השפעה על בואו של המשיח לגאול את כל היהודים מהגולה.

האם מותר לקרוא התיקון הכללי בלילה?                                                                          

תיקון הכללי הוא למעשה קריאה של פרקי תהילים, מאחר ואנו יודעים שעדיף לקרוא תורה שבכתב ביום ולא בלילה כדאי לקרוא את התיקון הכללי ביום ולא בלילה. אמנם ידוע שתהילים משמשים גם כתפילה ולא רק ספר לימוד, לכן, במסגרת ביטוי התפילה אפשר לומר תהילים גם בלילה ורצוי לומר זאת לרפואת חולה וכו'.

גם רבים מהפוסקים מתירים אף לפי הקבלה לומר פרקי תהילים בלילה ולכן מי שיתבטל לגמרי מתורה ניתן לומר תיקון הכללי בלילה דהיינו מצאת הכוכבים ועד חצות, ומחצות ואילך לכל הדעות רשאי לומר פרקי תהילים וגם את התיקון הכללי.

רוצים לשמוע עוד על תיקון הכללי סגולותיו? אצלנו בישיבת אור דוד תוכלו לשאול את הרב את כל השאלות אודות התיקון הכללי. להבין מה זה פגם הברית ולהכיר מונחים רבים שלא ידעתם את מקורם. כמו כן, תוכלו גם להאזין להרצאות בנושאים מרתקים, להכיר בכל ההלכות ועוד.