מחומץ ליין

מאת: 
קטגוריה: סיפורי צדיקים
ת. פרסום: 24 נובמבר 2013
סיפור קצר על אדם שקיבל את היורשה שלו מאביו שהיה בעל חסד גדול מכניס אורחים ותמיד עוזר להם הכל שהוא אבל הבן שלו ממש בדיוק הפוך ממנו סגר את כל דלתות שערי החסד עד שלבסוף זכה בגלל מעשה שנעשה לו לחזור למוטב ולדרכי אביו...
מעשה בעיר אחת שהיה שם יהודי עשיר גדול שהיה נדיב גדול היה עוזר ליהודים לכל מי שצריך על ימין ושמאל. מאחד הימים הלך לעולמו וכל היהודים היו בצער גדול שהבן שבא אחריו היה בגדר חומץ בין יין קמצן נורא ואיום ברגע שאביו הלך והירושה הגיע אליו הכל נעול אין תרומה שקל לאף אחד. וכל היום אצלו הם להנות לבלות לשתות זה כל החיים. וכך זה היה לאט לאט הכסף הולך ואוזל עד שהתחיל למכור את הרהוט בבית וגם הכסף נגמר שהגיעו למצב למכור את השטיח בבית שהיה יקר אמר לאשת וחצי מהכסף של השטיח אני יתן לך וחצי אני ישאיר אצלי. ואני יבא לחוץ לארץ לעשות עסקים וכסף טוב ואני יחזור. וכך היה נתן לה חצי מהכסף כדי שיהיה לה ממה לחיות והוא טס לחוץ לארץ.

בתחילת דרכו ועבודתו בחוץ לארץ היה לו קשיים ושום דבר לא הלך אבל לסופו של דבר נפתח לו הצלחתו והתחיל לאסוף סכומים של כסף. עד שהגיע היום שהוא החליט לחזור לארץ. מכר את כל הכסף והזהב שלו וקנה בהם אבנים טובות ומרגליות והניחם בתיק קטן וחזר לארץ.

בדרכו לארץ הלך לישון אותו יהודי בפונדק בבוקר הוא רוצה לקום הוא קודח מחום ממש לא יכול לזוז. קראו לבעל הפונדק שאותו יהודי חולה ואינו יכול לזוז כדי שיוכל לעזור לו ולטפל בו. והיהודי הרגיש שגם המטפל בו הוא יהודי קראו לרופא הרופא לא ידע מה יש לו ולא יכול לעזור לו. אותו יהודי הרגיש שהמצב שלו הולך ומחמיר והולך לאבד את ההכרה וביקש מאותו אדם שמטפל בו שיביא לו עט ונייר וכתב שם שלו כתובת שלו וכל הפרטים שלו כיס עם היהלומים והניח את הפתק שם שאם הוא ימות קודם כל אשתו לא תהיה עגונה ודבר שני יעבירו את הכסף אליה. ובאמת איבד את ההכרה.

אותו אדם שטיפל בו ראה שיש לו תיק קטן עם יהלומים ואיך שהיהודי איבד את ההכרה לקח את היהלומים וברח. בעל המלון לא הבין מה קורה אותו יהודי בלי הכרה והמשרת שטיפל בו נעלם. הלך הזמין רופא בכיר מהעיר וטיפל בו יום יומיים עד שחזר לעצמו.

כשהיהודי התעורר ישר הלך לחפש עם היהלומים נמצאים ואיך הלך לחפשם חשכו עיניו התיק אינו נמצא היהלומים נגנבו. התחיל לצרוח לבכות... כשראה זאת בעל הפונדק ממש כאב לו ועודד אותו ועזר לו עד שנרגע ואמר אני לא חוזר לבית בלי כלום אני ילך שוב לעבוד ולעשות סכום של כסף ואח"כ אני ישוב לביתי בארץ ישראל.

אותו יהודי חזר שוב לעבודה ובאמת מזלו היה טוב מתחילת דרכו הצליח ועשה כסף טוב מכר אותם לאבנים. ובנתיים אותו אחד שגנב את היהלומים הלך בדרך נכנס לאיזה פונדק לישון בבוקר לא מרגיש טוב הגיע רופא ומצבו הלך והחמיר עד שמת. הגיע חברא קדישא בדקו את מצבו ובאמת הוא מת. חיפשו בחפציו ומצאו את השקית של היהלומים שלחו את היהלומים שלאשתו והודיעו לה שבעלך מת.

נגמר ימי האבלות. לבנתיים אותו יהודי ממשיך את מסחרו ולסוף דרכו חוזר לארץ מגיע לפונדק שישן פקע את חובו. והגיעו לעירו שבארץ ממש היא השתנתה כבישים עצים בנינים. ראה רב אחד ושאל אותו איך אני מגיע למקום פלוני. אמר לו הרב אני הולך לחתן עכשיו אלמנה עשירה ואין לי זמן אז בוא איתי ובדרך תגיד לי מה אתה צריך בדיוק. הולכים עד שרואה שמגיעים לרחוב של הבית שלו. רואה מלא אנשים ולא מבין מה זה אלמנה עשירה ופתאום אשתו יוצאת ושניהם נבהלו וצעקו צעקה אדירה כולם לא הבינו מה קרה.

הגיעו לרב ואמרו לו שצריכים לבטל את החתונה ולעשות מסיבת הודיה קודם כל הודאה שלא התחתנתי נישואים אסורים והודאה שניה שבעלי חי. והתחיל לספר את כל הסיפור שלו ואמר להם שכל חיי חשבתי שהכי טוב זה לבלות לאכול כמעט את חיי את אשתי והבנתי שהכסף זה לא הכי חשוב בחיים לכן אני רוצה לחזור לדרכו של אבי בהנסת אורחים וגמילות חסדים ומהיום אני מתחיל דף חדש.