קנאה וויתור

מאת: 
קטגוריה: סיפורי צדיקים
ת. פרסום: 05 נובמבר 2013
סיפור שסיפר דיין לשני אנשים שבאו לדין תורה על שני משפחות שהתגוררו באותו בניין משפחה אחת עשירה ומשפחה אחת עניה ולאן הגיעו התוצאה של הקנאה באחת המשפחות ולאן הגיעו התוצאות של הויתור והעברת כעסים למשפחה השניה.
לפי שנה בארץ הגיעו שני אנשים לדין תורה אצל דיין גדול. על מקרה שאחד הרחיב את דירתו והשני טען שזה מפריע לו מכל מיני סיבות וטענות למדניות. אבל הדיין למרות כל הסיבות האלו הרגיש עדיין שכל מה שמפריע לו מהרחבת הדירה של חברו היא אך ורק מפני הקנאה.
הדיין לא יכל לשאול אותו האם האמת שמפריע לך היא מקנאה. מה עשה סיפר להם סיפור.

היו שני משפחות שהתגוררו בבניין אחד משפחת כהן ומשפחת לוי. אשתו של כהן היתה גרה בדירה קטנה ואחרי כמה זמן באו לגור לידם משפחת לוי לדירה גדולה. לפני שנכנסו לדירה החדשה התחילו לשפץ את הבית, וכשראו זאת משפחת כהן התלוננו שזה מפריע מטענות כל שהם. מה עשו משפחת לוי מטענה זאת החליטו לתת להם פיצוי ושיפצו גם להם את הבית. משפחת לוי היו אנשים עשירים ומשפחת כהן מצב הכלכלי שלהם היה מאוד קשה בבית. משפחת כהן יצאו להם העניים איך משפחת לוי מצליחים ויש להם רכוש ומחמת כל על כל דבר קטן היו רבים איתם.
באותה תקופה המקרר שהיה אז לא כמו היום הוא היה מקום אחסון של קרח וכך הוא שומר על המוצרים שלא יתקלקלו וכשנגמר הקרח היו קונים חדש.
והנה המקרר הראשון שהגיע לארץ היה אמקור 11 והוא היה רק לאנשים העשירים ומשפחת לוי קנו אותו, וכשהגיע הביתה העלו אותו במדרגות, כולם הסתכלו התפלאו. אבל אחרי שהכניסו אותו לבית עדיין לא השתמשו איתו והמשיכו להשתמש עם המקרר הישן שהחדש יהיה לפסח. כשראו השכנים ממול שהם קונים קרח כל בוקר לא הבינו למה.

גברת לוי שבוע ימים לפני פסח התחילה כבר את הבישולים בדרך כלל תמיד היא מתחילה יומיים לפני פסח אבל עכשיו יש להם מקרר חשמלי אין שום בעיה אפשר לעבוד ולהכין אוכל לשבוע והוא נשאר טרי כמו היום. ככה התחילה את הבישולים מניחה במקרר וממשיכה לבשל.
השכנים ממול יצאו להם הנשמה מקנאה למה להם יש מקרר ולנו לא, אבל שיש קנאה עושים הכל מתחילים לחסוך אגורה אגורה כדי לקנות את המקרר החשמלי אפילו ממה שאין להם, לקחו הלוואות הכל כדי שגם להם יהיה מקרר חשמלי איך זה יכול להיות שלהם יהיה ולנו לא.
יום אחד הולך בעל משפחת כהן לשוק לקנות ירקות לליל הסדר עומד וקונה פתאום מגיע אחד שקוראים לו אריה אדם ידוע שהיה כייס גנב ואמר לו יש לי בשבילך סחורה טובה. אבל אדון כהן מסרב ולא רוצה. אותו כייס לקח אותה לפינה ומנסה לומר לו שיש לו סחורה טובה בשבילו אבל אדון כהן לא נותן לו לדבר. כשראה ככה הכייס הוציא לו מהכיס חבילה של שעונים, כסף, זהב... ואמר לו אני נותן לך את זה בפרוטות. כשראה זאת העיניים שלו יצאו מהמקום ואמר לו כמה אתה רוצה עליהם. אמר לו הכייס בחנות רוצים עליהם אלף לירות אני ימכור לך אותם במאתיים חמישים לירות. אמר לו אדון כהן יש לי רק 180 ובכל זאת הכייס הסכים.

הגיע הביתה אשתו שמחה עד השמים לבשה את התכשיטים בשבת הגדול יצאה איתם החוצה הראתה לכל החברות עד שפתאום ראתה אשה את מה שהיא לובשת ונתנה צעקה גדולה "גנבים זה הצמיד שלי" אמרה לה אותה גב' כהן "בעלי קנה לי את זה" התחילו מריבה גדולה מאוד בניהם וצעקות... הגיעו השוטרים וביררו וגילו שבאמת התכשיטים האלו שייכים לאותה גברת שטענה שנגבו ממנה. באו הביתה משפחת כהן שבורים בסוף לא כסף לא מקרר ולא תכשיטים.
יומיים לפני ליל הסדר גברת כהן הלכה לביתם של לוי דופקת בדלת צועקת... פתחו לה משפחת לוי בבהלה ושאלו "מה קרה". אמרה להם גברת לוי, הבן שלי נחנק באו מהר. רצו לבית במהירות וראו את הילד בסדר, אמרה להם אני פוחדת הוא יתחיל עוד פעם שוב להחנק. בינתיים אדון כהן יצא מהביתו הלך עם מספרים יצא וחזר. טוב הכל בסדר הילד בריא תודה רבה ומשפחת לוי חוזרת לביתם.
הגיע ליל הסדר האשה שמחה שהכינה את כל המאכלים איזה מקרר ממש סייעתא דשמיא, נגשה לפתוח את המקרר חשכו עיניה הכל מסריח נקף בליבה צעק גדול מאוד והתפרצה בבכי נורא. בעלה הגיע מבית הכנסת רואה את אשתו בוכה וכשניגש לשאול אותה הסתכל במקרר וגם לו חשכו עיניו  איך זה יכול להיות זה מקרר חדש.

ראה שיש שם תבשיל בשרי שלא נראה שהוא התקלקל לקח משם שני חתיכות של עוף לפחות שהילדים יאכלו. שסיימו הילדים לאכול קיבלו קלקול קיבה חריף והלכו לבית החולים בליל הסדר. צעקות בבית. כהן שמע את הצעקות מביתם של  לוי והתחיל בו נקיפות מצפון מה עשיתי לאן הגעתי עם הקנאה שבי, לא חשבתי שעד כדי כך זה יגיע.
עבר ליל הסדר הגיע יום הראשון של חול המועד הבעל מזמין את הטכנאי הביתה הוא בודק את כל המקרר למעלה למטה ולא מבין הכל בסדר פתאום הסתכל מאחורי המקרר וראה שחוט הנחושת חתוך. אמר ללוי שמשהו חיבל לך במקרר וחתך לך את החוט.
התפלא לוי איך יתכן מי יעשה לי את זה. אמר לו הטכנאי אולי יש לך שונא בבנין. אותו רגע עלה לו בראש שמשפחת לוי קראו לו שבנם נחנק ולא היה כלום אולי באותו זמן בעלה נכנס לבית ועשה מה שעשה. אותו רגע עלה לו הדם לראש הלך אליו בריצה מטורפת נכנס לביתו בלי לדפוק בדלת התנפל עליו אתה לא פוחד מבורא עולם. אדון כהן הוריד את הראש ואמר לו כל מה שאתה אומר אתה צודק עשיתי טעות חמורה אני לא יודע מה עבר עלי. אמר לו לוי, הרסתי לי את ליל הסדר הרסת לי את החג שני הילדים שלי כמעט מתו בגללך. אדון כהן התחיל לשבת על הרצפה ולבכות "טעיתי טעות מאוד חמורה הקנאה העבירה את דעתי" סיפר לו שרצה לקנות גם מקרר ובסוף גם כסף גם תכשיטים וגם מקרר אין להם. שמע את זה לוי והלך לבית.
אשתו של לוי ידעה את הסיפור שאשה צעקה על גברת כהן שהתכשיט שעליה הוא שלה והיא גנבה ממנה אותו, וגברת לוי ראתה איך התכשיט נראה. מה עשתה הלכה לחנות תכשיטים וקנתה את אותו תכשיט בדיוק עם יהלומים והביאה מתנה לגברת כהן.
כל הסיפור הזה הדיין מספר לשני האנשים שבאו לדין תורה ואמר להם אתה יודעים מי זאת האשה הזאת. היא מרת אימי. וכל הבנים שלה גדולי תורה יצאו אני דיין וכולם תלמידי חכמים גדולים ואני בטוח רק בגלל מעלת הויתור שהיתה לה אפילו שצעירו אותו בכל זאת "נושא עוון ועובר על פשע".