אמונת חכמים

מאת: 
קטגוריה: סיפורי צדיקים
ת. פרסום: 02 ספטמבר 2015
כמה גדולה אמונת חכמים שהיא יכולה לעזור לאדם גם במצבים הלא מובנים.
מסופר על רבי צבי אריה שהיה קדוש עליון עוד כשנולד הבעל שם טוב אמר עליו זה יאיר את העולם. רבי צבי היה בעל מופתים גדול ושמו התפרסם בעולם. יום אחד הוא התארח בעיירה הסמוכה לעירו, כולם הגיעו לקבל את פניו והתלבשו בבגדי חג והיו בהתרגשות גדולה כדי לקבל ברכה מהרב וגם גויים עמדו בתור מרוגשים. בין כל הגויים היה גוי אחד "פטריק" שגם הראה שהוא אוהב את הצדיק אבל בתוכו הוא היה רותח כמו אש בטענה כל יום יש ליהודים חג, חג סוכות, חג הפסח וגם היום הם עושים חג לכבוד הרבי ויותר מזה גם הגויים מצטרפים אליהם. הכומר שלנו משתכר ועושה הרבה עבירות והרב הזה עושה את עצמו צדיק. ככה זעם בליבו.

לאט לאט גם הוא התקרב בתור לרבי עד שהגיע לקודש, כשהרבי נתן לו את היד הגוי ירק עליה. כולם ראו את זה ורתחתו אבל פחדו לעשות דבר, התחילו לצעוק צריך להרוג אותו הוא פגע בכבודה של תורה. כל הציבור היו בזעם אבל הגוי הזה הלך לביתו כאילו לא קרה כלום. הרבי אמר להם, תדעו לכם אנחנו נמצאים בין גויים (גם הגויים שמעו אותו) זה בסדר, תהרגו אותו. אבל מה יקרה עם שאר הגויים אחר כך. אמר לו אחד החסידים, רבי אבל איך אפשר להעביר דבר כזה בשתיקה. אמר לו הרבי, אין לך מה לדאוג הקב"ה יפרע את זה.

כששמעו את הרבי אומר כך כולם נרגעו חוץ מיהודי אחד שקראו לו "דוד שעיה" שהוא רתח מכל מה שהיה. לדוד שעיה היה בית מרזח גדול ועוד הוא היה סוחר במשקאות חריפים לאנשים בכמויות גדולות ואותו גוי "פטריק" שירק בידו של הרבי תמיד קונה ממנו סחורה. דוד שעיה הגיע הביתה אשתו ראתה אותו רותח ולא רגוע היא שאלה לשלומו והוא סיפר לה את כל הסיפור, אבל למה אתה דואג. אמר לה, הרב אמר שהוא יקבל את העונש שלו זאת אומרת הוא צריך למות בימים הקרובים אבל למה אנחנו צריכים להפסיד מזה, הוא קונה מאתנו סחורה גדולה והסביר, נתתי לו כמות ענקית של יין משובח ועוד סוגי משקאות חריפים בסכום גדול מאוד אלף רובל ואם מחר הוא ימות הפסדתי את כל הכסף, מה נעשה אנחנו רוצים שהוא ימות שהוא זלזל בכבודה של תורה אבל מצד שני הכסף. אשתו אמרה לו עם הרבי אמר אנחנו נסתדר ומיד עלה בראשה רעיון, לך ותגיד לגוי שיש לך הזדמנות נדירה, בא לך סוחר גדול של משקאות חריפים במחירי מציאה ושאתה צריך את הכסף דחוף לקנות ממנו את הסחורה וגם אתה תרוויח מזה אתה תקבל במחירים ממש זולים. כך עשה, הלך לגוי וכשהגיע אליו הגוי ראה אותו לא רגיל ושאל אותו לשלומו. אמר לו תקשיב אף פעם לא עמדתי לך על הראש לגבי החובות אבל אני חייב את כל הכסף היום וסיפר לו את כל העסקה הגדולה וביקש שהיום יביא לו את הכסף כי מחר הסוחר הגדול הולך וגם אתה תרוויח מזה שאתה תקבל במחירים זולים. הגוי שמע את זה אמר לו יש כאן גוי עשיר אני אלך לבקש ממנו שיביא לי אלף רובל ותבוא עוד שעה. לאחר שעה הגוי נתן לו את האלף רובל איך שלקח את זה שמח ואמר בליבו עכשיו הוא יכול למות.

בלילה מול ביתו של הגוי היה שדה של קוצים, דוד שיעה היתה לו אמונה תמימה והוא רצה לראות איך הוא מת. באותה לילה הגוי הזמין חברים גויים אוכלים בשרים שותים יינות ורוקדים והגוי סיפר להם מה הוא עשה לרבי וכולם התחילו לצחוק עובר שעתיים שלוש היהודי אמר בליבו איך הוא ימות הוא בריא כמו שור וממשיך לחכות שימות הגיע כבר השעות הקרבות לבוקר הוא רצה לקום הביתה ולבסוף נרדם שם וחולם שאשתו מעירה אותו קום מהר וטול ידים ותברך שלא עשני גוי בכוונה שלמה ובשמחה גדולה כל העיר על גלגלים הגוי מת, הוא אכל חתיכת בשר ונחנק. לא עבר יום משהרבי אמר שהוא יקבל את העונש שלו והוא מת יש כאן קידוש השם גדול. ואז דוד התעורר מתסכל לביתו של פטריק וראה אותו שוכב על הרצפה ומת וכולם בוכים והבין שהחלום הזה היה אמיתי רץ לאשתו וסיפר לה את כל מה שקרה.
הסיפור הזה הגיע לרבי והוא אמר אני לא התכוונתי שהוא ימות תוך יום אבל האמונה התמימה של היהודי שרץ מהר להביא ממנו את הכסף שחשב שהוא ימות מחר וחכה לו כל הלילה גרם לו לקרב מתתו.