לוותר על מליונים

מאת: 
קטגוריה: סיפורים מהחיים
ת. פרסום: 09 יולי 2017
סיפור מדהים על התגברות עצומה של אברך שיכל לקבל ירושה של מליונים אך כיון וההלכה קבעה שאסור החליט לוותר.
על הצג בטלפון של ר' ישראל, יהודי מן השורה, הופיע מספר לא מוכר. 'מדבר עורך הדין רונן רמתי', אמר הקול העבה מעבר לקו, ווידא את זהותו. 'אוקיי, אם אתה ישראל, אז אני צריך להיפגש איתך בדחיפות!' - קבע עורך הדין, וזימן את ר' ישראל לפגישה במשרדו.
למחרת התייצב ר' ישראל במשרדו של עורך הדין, והתקבל בכבוד ובנימוס רב. 'מגיע לך מזל טוב!' בירך עורך הדין בידידות מעושה, 'התעשרת בעיצומו של יום בהיר! הגב' אברמוב נפטרה ולא הותירה ילדים. אמנם יש לה קרובי משפחה הגרים בחו"ל, אך היא הסבירה לי שאלו ניתקו עימה קשר, בעוד הוריך דאגו לה כל השנים. לפיכך, היא הורתה להעביר אליך חלק נכבד מירושתה, ומדובר בכמה מיליונים...'

ר' ישראל חשב שהוא הוזה. סיפורים שהיה בטוח שקיימים רק בדמיון המופרז - קורמים עור וגידים לנגד עיניו, והוא הגיבור הראשי בעלילה! לא יאומן כי יסופר! מיליוני שקלים מחכים לו, נפלו עליו בהפתעה!
לרגע התרגש, במשנהו התעשת. 'אני צריך לחשוב...' - גמגם קצרות, 'צריך לבדוק את העניין...' 'מה לבדוק?' - נזף בו עורך הדין, 'מה יש לבדוק? מספרים לך שנפלה עליך ירושה מהשמים, הצוואה נכתבה בצלילות מלאה, נחתמה בפניי, יש חתימת נוטריון, אפילו סרט וידאו מוקלט. מה יש לבדוק? ארבעה וחצי מיליון שקל - שלך, ש-ל-ך!' - עורך הדין כמעט צווח...

'הנה, זה השיק, תחתום לי שקיבלת ואתה משוחרר!' - קבע עורך הדין. אך ר' ישראל לא חתם והגיב בהיסוס: 'אני לא יודע אם אני רוצה את הכסף...'
עורך הדין היה המום, איבד מעט משלוותו. 'תגיד, סליחה שאני שואל ככה, אתה נורמלי?! נותנים לך כסף, לא תיקח?! מה אין לך משפחה, אין לך ילדים, אתה לא רוצה ליהנות מהכסף?!'
'האמת', השיב ר' ישראל אחרי הרהור קצר, 'האמת שאני רוצה, רוצה מאוד. יש לי משפחה גדולה, מינוס מכביד, ואני מתפרנס די בדוחק. יש לי מה לעשות בכסף, אבל עם כל הכבוד לרצון שלי - אני לא בטוח שהרצון שלי הוא הקובע, כי יתכן שלפי ההלכה יש יורשים לאשה, וצריך לברר אם הצוואה נכתבה באופן מועיל. אם היא נכתבה כדת וכדין לפי הלכות ירושה - אקח בשמחה את הכסף. אך אינני בקי בהלכות אלו, ולכן עליי לברר אם אני רשאי לקחת את הכסף...'
'אז אתה לא רוצה את הכסף?' התבלבל עורך הדין. 'אני רוצה, באמת רוצה! אני צריך לברר אם גם בורא עולם רוצה שהכסף יילך אליי, זה הכל. תן לי כמה ימים לברר, ואחזור אליך'.
באותו ערב, עלה ר' ישראל לביתו של הגאון רבי יהודה סילמן שליט"א, ופרש את שאלתו. הרב סילמן נכנס לפרטים, בירר כיצד נערכה הצוואה, והאם היא תופסת מבחינה הלכתית. לבסוף, התברר כי אין מנוס מלפסוק שלמרות הצוואה המפורשת, הכסף שייך ליורשי האשה ע"פ ההלכה - אלו הקרובים הגרים בחו"ל, ולא לר' ישראל!

הוא יצא מבית הרב, וצעד הביתה בריקוד. 'את הכסף אין לי', שח לבני משפחתו, 'אבל זכיתי לבטל את רצוני לזכות בו מפני רצונו של בורא עולם! הרי הוא בעל הבית בעולם, ברצותו יהיה לי, ברצותו ייגרע ממני הכסף. אני רק שגריר שלו בעולם, נאמן להוראותיו המדוייקות. זכיתי לקיים את רצונו של בורא עולם!' - אמר בשמחה ובצהלה, והניס ממחשבתו כל בדל אכזבה..
.
ובסופו של דבר, למרבה הפלא, כעבור תקופה קצרה שוב התבשר אותו יהודי בירושת ענק שנפלה לו בהפתעה, מקרובת משפחתו מחו"ל. הפעם היתה זו ירושה כדת וכדין, והוא זכה בכסף ביושר ובשמחה!
הסיפור, המופיע בספר 'טובך יביעו', אין כמותו להורות וללמד: מה רבה העוצמה של יהודי, כמה גדול הכוח הטמון בכל אחד מאיתנו. הרי כל אחד זקוק לכסף, בוודאי רוצה בו. אך כשרצונו מתנגש ברצונו של בורא עולם - הכל מתבטל, כי אנו אורחיו של בורא עולם, מחוייבים למילוי רצונו, הוא הקובע והמכריע, ואנו שמחים לעשות את רצונו ולבטל את רצוננו בפניו!
לפעמים אנו רוצים לקום יותר מאוחר לשמוע איזה סיפור עסיסי שספק רב אם מותר להקשיב לו, לאכול משהו שלא ברורה כשרותו, וכן הלאה. אבל אנו מבטלים את הרצון שלנו, כי אנו שגריריו של בורא עולם, כפופים למרותו, סרים למשמעתו. ובסופו של דבר - זה מה שיפתח לנו שערי שמים, זה מה שיעניק לנו שפע טובה וברכה!