מילים טובות

מאת: 
קטגוריה: מבט לחיים
ת. פרסום: 13 אוגוסט 2018
מה יכולות לעשות מספר מילים טובות שאנו שולחים לכיוון חברנו, כוחם של מילים...
הבחור זיהה את המלמד ממרחק, ורץ אליו מיד. 'כמה אני מחכה לפגוש אותך, אני חייב לספר לך משהו!'  המלמד היה המום. אותו בחור הוא תלמידו לשעבר, הם נפרדו כבר לפני שנים, ומאז לא נפגשו. לפתע הבחור מסתער עליו באהדה וחייב לספר לו משהו?! במה מדובר?
'אני חייב לך את החיים שלי!' - פתח הבחור ואמר, 'כל מה שזכיתי בו - הכל בזכותך!' - קבע. 'מה?' - היה תורו של המלמד לתהות, 'מה קרה? למה כוונתך?' 'אספר לך', חייך הבחור ואמר, 'היה זה כשהייתי תלמידך, לפני כעשר שנים. ביום הראשון של השנה, קיבלת את המידע שאני מאובחן כהיפר-אקטיבי וכל ההיסטוריה השלילית שלי, ודווקא לכן קראת לי לשיחה קצרה עוד באותו יום, ואמרת לי משפט אחד שמלווה את חיי מאז ועד היום: 'גם אני היפר-אקטיבי. דע לך שזו תכונה מובילה בקרב גאוני תבל, אם משתמשים בה באופן נכון - מגיעים להישגים כבירים!'

קרוב לעשר שנים חלפו מאז. הבחור לא שכח. המשפט הזה החזיק אותו, רומם אותו, וכפי שהעיד בעצמו באוזני המלמד שסיפר לנו את הדבר - המשפט הזה הוא שהוביל אותו להצלחה הלימודית והאישית שלו. ואין כמו סיפור זה כדי ללמדנו, עד כמה מחנך או אב יכולים למנף קשיים לנקודות זינוק, להפוך מהמורות להצלחות, בעזרת מילים טובות ברגע הנכון. הבה נעניק את המילים הטובות הללו, בפינו ובלבבנו לעשותן!

אם יש משהו שמלווה את כל אחד מאיתנו, מנער ועד זקן, בכל גיל ובכל מצב, הוא הרצון להיות מבורך באופן תמידי בשפע אלוקי, בברכת שמים. אנו יודעים ומאמינים שכאשר ברכת שמים מתלווה ליהודי, היא הולכת לפניו ופותרת לו את כל הבעיות, מעניקה לו שקט נפשי, בריאות איתנה, נחת מהילדים, פרנסה ברווח, עושר ואושר. כל ברכות טוב תלויות בהשפעה אלוקית, בברכת שמים מעל. אנו חפצים ושואפים להיות ראויים לכך שהברכה תחול עלינו, להגיע למצב שנחוש שברכת שמים מלווה אותנו, חופפת עלינו מכל צד. אנו מבינים שבברכה הזו תלויה הצלחתנו בחיים, לכן אנו כה רוצים להביאה אל ביתנו ולהעניק לה נוכחות בחיינו.

אבל איך עושים את זה? איך מגיעים למצב שברכת בורא עולם תובטח לנו ללא עוררין? איך מובילים לכך שנהיה מבורכים מידי בורא עולם בכבודו ובעצמו, באופן שוטף ויומיומי? איך נזכה שברכת שמים אכן תלווה אותנו בכל עת?
התשובה לכך היא, כי ישנו כלי מיוחד, שיש לו מסורת עתיקת יומין, והוא עובד, הוא מצליח, הוא מבטיח ברכת שמים. לכלי הזה קוראים 'זיכוי הרבים'. כשיהודי מזכה אחרים, כשהוא פועל לרומם את נפשות זולתו, כשהוא מקדיש כוחות וזמן להעניק לאחרים חוויות רוחניות חיוביות שירוממו אותם - הוא זוכה לברכת שמים צמודה.

זו לא הבטחה שלנו, זה גילוי מרגש אותו חושף הזוהר הקדוש, ודבריו מובאים בספר 'חרדים': אברהם אבינו - היהודי הראשון, הצטיין בתכונת זיכוי הרבים שפיעמה בו, הוא נהג לזכות עוד אדם ועוד אחד להכיר את בוראו, פעל לרומם את נפשות סובביו. לכן הוא זכה שה' בעצמו בירך אותו, ככתוב בפסוק 'והשם בירך את אברהם בכל'.
מאז ועד היום, הזכות הזו מוסיפה לעבוד ולפעול. זיכוי הרבים הוא כלי עם היסטוריה מפוארת, המעניק ליהודי את ברכת ה'. וכך מתאר הזוהר, חושף טפח מהנעשה בהיכלות העליונים, כי בעת שאדם מזכה את רעהו ומרומם את רוחו, מביאים את דמות דיוקנו לפני בורא עולם, המברך אותו באותה הברכה בה בירך את אברהם אבינו, בברכת שמים תמידית. מדהים! כל אחד מאיתנו יכול לזכות, זה תלוי רק בנו, אם נזכה את הזולת - נזכה בברכת ה'!

אלא שעדיין, זיכוי הרבים עלול להיתפס כמשימה קשה או מורכבת. יש בינינו אנשים שאופיים שקט וצנוע, הם לא מסוגלים 'להרים' פרוייקטים עתירי זיכוי הרבים. יש מבינינו מי שחושבים שזיכוי הרבים הוא משימה חשובה ומרגשת, אך היא נועדה לאנשים בעלי יכולת כלכלית או גאונית, כאלה שיש להם קשרים או כישורים מיוחדים.
אך המציאות שונה: לכל אחד מאיתנו יכול להפוך למנוף אדיר של זיכוי הרבים. לכולנו יש את האפשרות לזכות בתואר הנכסף 'מזכה הרבים', כי לכולנו יש כלי, הוא הפה. המילים שיוצאות לנו מהפה, יכולות לרומם אנשים משאול תחתיות לפסגות נחשקות, להוביל אנשים למהפכות חיים אדירות מימדים. למילה יש כח, וכשאדם שומע מילה טובה, מחמאה, גיבוי, או אפילו סתם יחס חיובי - זה יכול לשנות את חייו, יכול להביא אותו להגשמת כל שאיפה.

כולנו פוגשים אנשים, כל יום, כל היום. מילה טובה אחת, טפיחה על השכם, אמירת הערכה רבת משמעות - יש להן את הכח 'להנשים' אנשים, לתת להם כח חדש וחיות מחודשת. ילד ששומע מילה טובה ממחנך, נער שזוכה למילת הערכה מרעהו, אדם הנהנה מ'בוקר טוב' חיובי ומחוייך המלווה במחמאה כנה - זה יכול להוביל אותם לשינוי התפיסה העצמית שלהם, זה יכול להעניק להם יכולת התמודדות מול כל אתגר עתידי.
וזה בידינו, ממש בידינו. כל אחד מאיתנו יכול. גם ילד קט יכול להחמיא לחברו, בחור יכול לתת מילה טובה לרעהו, מלמד או מחנכת יכולים להעניק גיבוי ותמיכה לתלמידיהם, וכך גם אב ואם לילדיהם, שכן לשכניו, כל אחד מאיתנו לבעל המכולת, לנהג האוטובוס, למי שיושב לצידנו בבית הכנסת או בעבודה, ובוודאי בחיק הבית פנימה. בפינו הדבר תלוי, במילה טובה שלנו אנו יכולים לשנות חיים!

פרשת שלח לך מגלה לנו את כוחן ההרסני של מילים, כיצד בני ישראל נאלצו לגלות 38 שנים מיותרות במדבר, רק בגלל מילים מיותרות. מאידך גיסא, אלו שדיברו בטובת הארץ, כלב בן יפונה ויהושע בן נון, עד כמה זכו ומעלתם גדלה ונתעלתה, רק כי אמרו את המילים הנכונות.
הבה ניקח מהם את המסר, נבין מהו כוחה של מילה, עד היכן הדברים מגיעים. מילים שלנו מחוללות מהפיכות, מזכות את הזולת, מרוממות את נפשו, הבה נעניק אותן מכל הלב ולכל מי שאנו נפגשים בו. כך נזכה להעניק לעצמנו ברכת שמים, ושידו הפתוחה והרחומה של בורא עולם תשפיע עלינו שפע טובה וברכה!