מאת:
קטגוריה: מבט לחיים
מה המצווה הגדולה ביותר ביום פורים? לשמח את השני ולדאוג שאף אחד לא ישאר עצוב...
האוירה העולצת כבר שוררת בחוצות קריה, השווקים הססגוניים ממלאים את הנוף, האופק כולו צוהל ושמח. ימי הפורים עומדים אחר כותלנו, ממלאים את ליבנו באושר ושמחה נדירים וייחודיים השמורים רק ליום השמח ביותר בשנה, שיאו של החודש בו מרבים בשמחה.
ברחובות הערים כבר נוכל לראות תחפושות במגוון צבעים ומקושטות בשלל אביזרים, חנויות משלוחי המנות הומות אדם, וקול שירה תוסס ממלא את חצרות הבתים. הפתגם הוותיק 'לא כל יום פורים' מאבד מזוהרו, שכן יום הפורים אכן קרוב מאי פעם, וממלא את החלל בקסם השמח בעולם, קסמו של פורים...

ובתוך ההמולה הפורימית הגדולה, לצד כל מצוות היום הנפלאות שאנו מקפידים על קיומן המהודר בחרדת קודש, כולנו מחפשים את התפקיד החשוב ביותר שלנו ביום כה נעלה. כולנו רוצים לנצל את היום הזה היטב, ושואפים לדעת במה למקד את עיקר מאמצינו ביום הפורים, מה הדבר הכי חשוב ביום הזה? את התשובה לכך גילה הרה"ק רבי מרדכי מנדבורנה זי"ע, ובכך חשף בפנינו טפח מכבשונו של עולם: המצוה העיקרית והחשובה בשמים אותה נוכל לקיים ביום הפורים, היא ללכת מבית לבית ולשמח יהודים כמה שיותר!
הגילוי המרטיט הזה, נכתב בספר 'רזא דעובדא' בשורה אחת מהדהדת, עדות על מה שאמר אותו צדיק: 'לולי היה יודע בימי נעוריו גודל החשיבות בשמים משמחת פורים, היה עוזב את כל עבודותיו ביום נעלה ונשגב זה, והיה הולך מיהודי לחבירו כדי לבשומי ולשמחו!'
מדהים! מי שקורא את תיאור עבודת קדשו של צדיק נשגב זה ביום הפורים, מתמלא רטט ורעדה. יממה תמימה של עבודת ה' בסילודין, תפילות ארוכות, אמירת כל ספר התהלים בבכיות, שמחה עצומה, קריאת המגילה בדבקות, עבודת משלוחי מנות ומתנות לאביונים שלא נוכל לתאר, סעודת פורים נשגבה ומקודשת. ואת כל זה היה הצדיק בוחר לצמצם, לטובת המטרה העילאית של יום הפורים, המטרה החשובה ביותר בשמי שמים: לשמח יהודים ביום הפורים!

כי אכן, אחד המאפיינים המעניינים ויוצאי הדופן במצוות יום הפורים, הוא הנוכחות הבולטת של הזולת במצוות היום. רוב מצוות היום עוסקות בשמחה, ובדגש על הזולת - לשמח יהודים אחרים. 'משלוח מנות' - אין מהותו להעניק ארוחה ליהודי עני ונזקק בדווקא, אלא 'איש לרעהו' - לשמח איש את רעהו, להעניק איש לרעהו שמחה ואושר, לקרב לבבות בעזרת משלוח מנות מחמם לב!
גם מצוות 'מתנות לאביונים' היא מצוה מיוחדת להעניק לעני ולדל מתנה חשובה, כדי לשמח את לבו. 'משתה ושמחה' - מצוה לשמוח ולערוך סעודה דשינה ועשירה, שככל שיש בה יותר משתתפים, כך השמחה בה גוברת והולכת. כך לאורך יום הפורים כולו, אנו עוסקים בלשמח יהודים אחרים, זו מהותו של היום!

עובדה זו מעוררת התרגשות מיוחדת לקראת היום הגדול, ומביעה במה כדאי להתמקד, על מה לשים את הדגש ביום הנפלא הזה. לשמח את הזולת, לגרום ליהודים אחרים שמחה, להשרות עליצות סביבתית, לברך עם כל הלב, לטפוח על השכם בפרגון אוהב, לשמוח - ולשמח!
זה אחד מתפקידיו של יהודי בכל ימות השנה, ותפקיד זה מתעצם בימי הפורים. כשרואים יהודי שמצב רוחו שפוף, כשמבחינים בידיד עגום לב, ובעצם - כל יהודי שפוגשים בו, בכל עת, בכל זמן, בכל מצב - התפקיד המוטל עלינו הוא לשמח אותו, לעודדו, להעניק לו מילה טובה, לטפוח על שכמו, לתת לו תחושת אושר.

כשיהודי משמח יהודי אחר, בפורים ובכל ימות השנה, הוא מרבה שמחה בעולם, ומשפיע השפעות של ישועות וברכות הנשפעות מכח השמחה. זה בידינו וזה כל כך קל - במילה טובה, בחיוך מפרגן, במחמאה כנה, בברכה מעומק הלב. הבה נשמח את הזולת ככל יכולתנו, נחשוב את מי נוכל לשמח ביום הפורים במשלוח קטן וחמוד, למי נוכל לגרום אושר בפתק פשוט אך מחמם לב, ובכך נרבה שמחה ואושר, ברכות וישועות בעולם כולו!

אהבתם? תנסו גם את אלו

תכנים אחרונים מאת הרב אשר קובלסקי