חינוך או שיטור

מאת: 
קטגוריה: חינוך ילדים
ת. פרסום: 08 ספטמבר 2019
מדוע הורים לא מצליחים להטמיע בילדים ערכים האם הם לא עוסקים מספיק בחינוך?
אי הגדרת המטרה מראש בפרוטרוט, במיוחד בחינוך הילדים, עלולה להיות הרסנית. שכן אנו עלולים למצוא עצמנו נוקטים באמצעים שאינם נכונים. ככל שהמטרה מוגדרת יותר, כך נוכל לבחור אמצעים נכונים יותר, שיבחנו את הגעתנו למטרה הנכספת ברמה גבוהה יותר של סבירות.
במאמרים הבאים בחינוך הילדים נמקד יותר את מטרת החינוך, ונוכל לבחון ביתר אמינות כל מעשה ומעשה האם הוא עונה על הגדרות וצרכי המטרה הסופית.
למרות שללא ספק מצווים אנו לעמוד בשער ולהיזהר שילדינו לא יחצו קווים ולא יעשו מעשים מסויימים, אסור שניתפס למחשבה כביכול וזו מטרת החינוך.

כהורים, מוטל עלינו להגיע להרבה יותר מכך. תפקידנו, לא רק לפקח על מעשי הילד ולהרגילו לבצע מעשים מסוימים בלבד. זהו תפקידן של מערכת אכיפה, לא של מערכת החינוך. מי שרוצה לחנך, לא יכול להסתפק בפעולות שיטור, מבלי להתחשב בנפשו של הילד, ברצונותיו, מחשבותיו ונטיותיו. בניגוד לשוטר, שאין זה מתפקידו לנסות לרדת לסוף דעתו של האזרח אלא לאכוף את ביצוע החוק, הרי שהורים לא רק שחייבים להתחייס לרבדים הנפשיים הפנימיים – אלא שהם צריכים לתת דעתם על החלקים האלו, אולי אף יותר מאשר על גוף המעשה של הילד. שוטר העוצר נהג שנסע באין כניסה או שחצה רמזור באור אדום, אינו בודק אלא את המעשה גופו. ברם, הורים המגלים את בנם צועד בנתיב אסור או חוצה קווים אדומים, בל ימהרו לחרוץ דין על מעשיו, בטרם יבררו וילבנו את הצדדים הנפשיים העומדים מאחורי התנהגותו. רצוי שיזכרו כל העת כי:

גם כשהרצון שלנו – ולמי אין רצון כזה? לגדל את ילדינו בדרכים ישרות עלינו לזכור כי איננו מאלפים  רובוטים אלא מחנכים ילדים. ובתור שכאלו, עיקר חובותינו, להביא את הילד למצב שבו יאהב  את אשר אנו מלמדים אותו לעשות. הוי אומר: להביא את הילד לידי ביצוע בפועל, אינה מספקת, אלא להניעו לקיימן מתוך חשק ורצון פנימי. הורה שיצליח להביא את ילדו לעשות פעולה מתוך כפייה או מתוך פחד – אחר שאיימו עליו בעונש הרי שמטרת החינוך לא הושגה. יתכן שידמה להורים או לעומדים מן הצד כי הם מתקדמים יפה לעבר המטרה, אך עובדה זו עלולה להתגלות כעניין של טעות אופטית בלבד...

תפקידו של החינוך והמטרה הסופית שלאורה יבחנו כל פעולותיו המעשיות, הם איפוא לטעת בילד אהבת הבורא ולהביאו לאהוב את קיום המצוות ולעשותן מתוך רצון וחשק, וכן לעשות את חינוך ההורה בשאר הדברים באהבה ורצון ולא רק לקיימן מתוך כפייה או מתוך רצון לספק ולגרום נחת רוח לאחרים.
הורים רבים מודעים למטרה עליונה זו, אך לא כולם יודעים להשגיח על דרכם בחינוך הילדים, שתתן מענה דווקא לזווית זו, הכין טמונה הטעות? את זה נרחיב ב"ה במאמרים הבאים.