התורה היא חיינו ואורך ימינו

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 13 ינואר 2014
אדם יכול לעבוד ולהרויח כסף אבל על עצמו הוא לא עובד ונשאר מושחת, אבל רק בתורה האדם עובד על עצמו!
דוד המלך אומר בתהילים "צדיק כתמר יפרח כארז בלבנון ישגה, שתולים בבית ה' בחצרות אלוקינו יפריחו, עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו". וחז"ל אומרים בגמרא, תלמידי חכמים ככל שהם מזדקנים דעתם מתיישבת עליהם. תראו הרב כדורי עליו השלום היה בן 108, דעה צלולה, הרב שך עליו השלום בגיל 104, הייתם צריכים לראות בישיבת פונוביץ' הרב שך שהיה מעל גיל תשעים היה נותן פלפול בגמרא בבית מדרש מול אלף תלמידים, בית מדרש ענק, אחד היה תלמיד יושב מימינו ואחד משמאלו, היה רץ על הבמה, רוקד, פחדו שהוא ייפול, רצו שיתפסו אותו, היה שוכח שהוא זקן. תורה מרימה אותם, אש, הרב שך, "עוד ינובון בשיבה" אבל זקני עמי ארצות ככל שהם מזדקנים דעתם מטפשת עליהם. אני אגיד לכם דבר פשוט, מה ההבדל בין בן תורה  ליהלומן, מה ההבדל בין אדם שלומד תורה ליהלומן? כל מקצוע בעולם, המקצוע שלך הוא לא מטרה, הוא אמצעי להגיע לכסף, תורה היא המטרה. שימו לב אם אני אבוא ליהלומן שמרוויח מאה אלף בחודש ואני אומר לו, שמע יהלומן, אני נותן לך שלוש מאות אלף דולר בחודש, חצי מיליון דולר בחודש, בוא לבית שלי ותגזור ניירות שעה ביום. הוא יסכים? מה זה יסכים, הוא ירוץ!

תבוא לבן תורה ותגיד לו אם תעזוב תורה בוא תקבל כסף, רבותיי בחור ישיבה אברך, אם הוא רוצה כסף, לגמור ברית מילה זה צ'יק צ'ק, חופה זה צ'יק צ'ק, עושה ברית אחד בבוקר וחופה אחת בערב הוא מלא כסף, אבל לא - הוא יושב ללמוד. מי שטועם טעמה של תורה לא יכול לעזוב תורה. תגידו לי ראיתם פעם יהלומן בגיל תשעים? ראיתם פעם? ראיתם צבאים בגיל תשעים? ראיתם נהג אוטובוס בגיל תשעים? אני אראה לכם בגיל תשעים אנשים או שמונים, ברחוב ז'בוטינסקי יש פה איזה גינה יש שם ספסלים וזקנים יושבים סופרים חרוזים, כמה אוטובוסים עברו, כמה מכוניות עברו. אדם שלומד תורה יודע בספסל הזה אני לא אשב, אתה עמל בתורה זה מטרה, זה המטרה שלי עד מאה עשרים שנה, זה התורה בונה אותי, מקדשת אותי, מחזקת אותי, מזככת אותי, חיינו ואורח חיינו עד מאה עשרים שנה עם התורה.

תשמעו רבותיי עד הסוף "עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו", עמי הארצות אדם שאין בו תורה, דעתם מטפשת עליהם, תראה אדם חילוני בגיל תשעים, הילדים שלו לא מתייחסים אליו, יש שזורקים אותו לאיזה מושב זקנים. פעם היה כתבה בעיתון בחיפה, באים אנשים שמים את הסבא באיזה מושב זקנים וכותבים כתובת שהיא לא נכונה, היא בכלל שקר, חפשו אותם ולא מצאו אותם, נורא ואיום, לא רואים אותו - אבל אדם תלמיד חכם, ירא שמיים צדיק, מה זה כיבוד אב ואם, באים ילדים ונכדים ונינים, באים לקבל ברכה, לשמוע דברי תורה, עד מאה עשרים שנה לא עוזבים אותו. "עוד ינובון בשיבה", אדרבה כמה שיותר זקן איזה חוכמה, איזה דברי תורה, הוא שופך.

הגמרא אומר, שלושה שהקב"ה שונא אותם: אחד, דל גאה, אתה עני ואתה מתגאה. זקן מנאף, אדם זקן בדרך כלל היצרים שלו חלשים ובכל זאת הוא עושה נגד הטבע, הקב"ה שונא אותו. ושימו לב דווקא זקנים שנמצאים עם צעירים מדברי דברי טינופת ולכלוך יותר גרוע מהצעירים, למה כי הוא רוצה להראות לצעירים שאני עדיין צעיר, ככה זה. אחד בעל תשובה שהוא נפטר לפני שלושה שבועות שתהיה נשמתו בגן עדן, הוא היה סובל מהלב שלו כל השנים, הוא היה בבית חולים בלינסון, לפני שתיים עשרה שנים בערך, הלכתי לבקר אותו והוא סיפר לי שלידו היה זקן אחד שוכב במיטה, בגיל שבעים לפחות, עכשיו שבאות האחיות, הרופאות, היה מדבר איתן דברי נבלות, טינופת, הוא אומר הייתי סוגר את האוזניים כדי לא לשמוע. תבינו אדם זקן ומה הוא מדבר, הראש שלו אטום מה יש לו לדבר. תבינו זה החיים? אתה עובד, עושה כסף אבל איפה האדם שבך, איפה אתה?!  אתה הולך מוצא יהלומים ואתה בעצמך מושחת, לך תבנה את האני שבך, את האדם שבך, תהיה אדם שעד גיל מאה ועשרים יהיה לך תורה, אתה יושב לומד, אתה לא משתעמם. מה עושים זקנים עם טלוויזיה, הם ישתגעו בבית אבל אם אדם ירא שמיים הוא צריך טלוויזיה? כל הזמן לומד, מתקדש, מיטהר, אשתו קוראת תהילים, מספרים סיפורי צדיקים, אשתו מאושרת שהוא לומד.