להשקיע במקום הנכון

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 16 אפריל 2013
סיפור משל המראה לנו איפה אנחנו צריכים להשקיע באמת.
אני רוצה לספר לכם סיפור או בדיחה אני לא יודע, שמעתי את זה לפני איזה עשרים שנה בערך, היה יהודי אחד הייתה לו אישה, אישה טובה ומסורה, באה איתו אבל הוא היה יהודי עני שבקושי היה לו מה לאכול, בבית המצב קשה, כל הריהוט כולו רעוע. הוא יום אחד אומר לאשתו, אשתי אנחנו סובלים קשה אז עוד קצת נסבול, מה יכול להיות. למה אתה מתכוון? ממה שיש לנו, כמה גרושים שאני עובד כל יום קצת נחסוך כמה לירות בצד, גרושים, ככה נחסוך ונצטמצם אז אולי זה יביא לנו משהו, נוכל לעשות איזה משהו. בעלי מה שאתה אומר אני מקבלת, אתה המלך בבית. ככה עושים ומצטמצמים וחוסכים וחוסכים וחוסכים עד שיום אחד ברוך ה' יש לו 50 לירות, שנים, אז זה היה הרבה כסף. אומר לאשתו, אשתי תראי יש לנו 50 לירות ביד, לא חבל? יכולים לגנוב אותו גנבים או משהו, אולי נשים את זה בבנק, אף פעם לא הייתי בבנק, נלך לבנק ונפקיד שם ונראה לאט לאט, שלא יגנבו או שלא יקרה משהו. הוא בא לבנק כדי להפקיד, בא לפקיד שם, תשמע אני רוצה להפקיד את הכסף הזה.

הוא שואל אותו, תגיד מה אתה רוצה, אתה רוצה חשבון סגור? אולי צ'קים אתה רוצה? עו"ש? אומר לו, מה זה צ'קים? הוא לא יודע מה זה צ'קים, הוא אף פעם לא שמע. אומר לו, תראה צ'ק אני נותן לך פנקס, אם אתה רוצה לקנות או להוציא משהו אתה לא צריך את כסף, אתה רושם את הסכום על הצ'ק ואתה נותן את הזה ואתה מקבל מה שאתה רוצה. כזה דבר יש, לא ידעתי מזה, איזה דבר זה, תן לי בבקשה 5 פנקסים. ברוך ה' מבסוט, נותן לו 5 פנקסים והוא רואה כן, פה תחתום ופה תכתוב. בא הביתה, מרים מרים, אשתו עושה כביסה בידיים, תפסיקי לעבוד. מה יש? בואי, לוקח אותה לחנות בדיזנגוף סנטר לחנות הכי יקרה, קונה מכונת כביסה סופר דלוקס מגרמניה, מכונת כביסה הכי טובה שבעולם. היא אומרת לו, חבל לנו 50 לירות כולה יש לך ואתה רוצה מכונת כביסה? אומר אשתי, בעלך, את שומעת בקולי נכון? בואי איתי. טוב גם היא לא יודעת מה זה בנק, אותו הדבר, הולכים לחנות, תן לי את המכונה הכי טובה שיש לך, אומר תראה זה מפה, אני מוצא משהו מגרמניה, משהו טוב כאילו, כמה זה עולה? 1,000 לירות, 2,000 לירות, אשתו שומעת והיא לא יודעת מה לעשות, הוא לוקח צ'ק והוא כותב וזהו. אשתו שומעת, וההוא אומר טוב אין שום בעיות, אתה רוצה מחר זה אצלך בבית. מחר, מחר יש כביסה בבית, הולך קונה לה ספה, קונה לה ארונות, קונה כל מה שבעולם, צ'קים נותן, צ'קים צ'קים. בית מלא והכל נהיה חדש, מבסוט ויושב רגל על רגל  אומר לאשתו, תראי כמה אני מאושר, אני לא יודע למה אנשים עובדים, יש אנשים מטומטמים, בשביל מה צריך לעבוד, תראי ברוך ה' הוד והדר פועלו, תראי איזה בית ואיזה לוקסוס, הכל מצוחצח והכל מבריק, תראי מה זה יופי. היא אומרת לו, באמת כל הכבוד לך, אשריך בעלי, תראה איזה בעל לקחתי ובאותו רגע סירנה של משטרה. אומר לאשתו, מה קרה גם באזור שלנו יש גנבים בזמן האחרון?

והנה דפיקות בדלת, דפיקות דפיקות אבל מה זה דפיקות, הוא הולך פותח ואולי 20 שוטרים על הדלת. מה זה, דרך ארץ, ככה דופקים בדלת? לאט לאט.  הם נכנסים, אתה לא מתבייש?! שם 50 לירות בבנק ומוציא אלפי לירות ואתה עוד מדבר על דרך ארץ?!  מה הבעיות שלכם? תגידו לי כמה כסף חסר לכם אני אביא לכם צ'ק. צריכים לדעת עולם הבא, תראה נתתי צדקה פה והייתי שיעור תורה פה, מה שאתה משקיע זה תקבל, עולם הבא אם נותנים לך 70 שנה אז זאת אומרת 70 שנה רובו, צריך להשקיע ליראת שמיים, לתורה, למצוות ולמעשים טובים, עוד תורה ועוד תורה ועוד יראת שמיים, עוד צדקה ועוד מצוות. אני! שם חביבי אין, מה שנתת זהו זה אבל מצד שני תראה כמה עבירות אתה עושה, אתה בא לבנק עם 50 שקל שמת, חמישים שקל ואגורה אין, קח ריבית ותשלם. בשמיים אין, מה שהשקעת זה אתה מקבל, אין משחקים בשמיים, צריכים לדעת אנחנו צריכים לחטוף עוד תורה ועוד מצווה, עוד צדקה, תרוץ תשקיע.