למה לא קונים?

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 16 אפריל 2013
משל מדהים מתוך סיפור הגמרא עם אליהו הנביא על ימות המשיח.
מסופר בגמרא, פעם אליהו הנביא הלך עם ריש לקיש בדרך, הלכו בדרך והם רואים חנות שמוכרים שמה בשר, ריש לקיש רואה מלא אנשים עומדים בתור, לחץ לחץ לחץ, הוא הולך ומתקרב, למה כל כך הרבה לחץ והוא רואה שם בשר תלוי במקולים שם, מלא בשר, כבשים, עזים, לא יודע עופות אבל הוא רואה מלא זבובים ומלא יתושים. כמה עולה קילו? עשר שקל, הוא משתגע ריש לקיש, אין היגיינה, עם לכלוך וזבובים ואנשים בלחץ ועשר שקל קילו, איך זה הוא לא מבין, אבל הוא לא אמר והוא הלך. ממשיכים ללכת, מספרת הגמרא, אחרי כמה מאות מטרים רואים עוד חנות בשר אבל קצת אנשים, אין הרבה, הולך ריש לקיש ורואה איזה בשר נקי, בשר טרי, אין זבובים ואין יתושים, כמה עולה קילו? שקל. כמעט אין אנשים, ריש לקיש לא מבין. הוא חוזר לאליהו הנביא והוא אומר לו, אליהו אליהו מה קורה בעולם אני לא מבין. אומר לו אליהו הנביא לריש לקיש, כל זה משל, כל זה יהיה בזמן המשיח.

אומר לו, בתי מדרש ובתי כנסיות, כל מקום שעוסקים בתורתו של בורא עולם שזה בושם רוחני עליון, כניסה לא עולה כסף. לך תחפש ותראה אנשים בכל מיני מקומות של עוון ועבירה, דיסקוטקים, מועדונים, בתי קולנוע, עולה כניסה כסף, לא יודע אני לא מתמצא בדיסקוטקים אבל קולנוע אני יודע שזה עולה כסף, תראה שם פריצות, עומדים בתור ויש לחץ להיכנס, אתה הולך ומשלם כסף פה כדי שישרפו אותך שם, אתה משלם כסף. אתה הולך לשלם 50 שקלים כדי שישרפו אותך שם ושם יש לחץ, בתי קולנוע או מקומות אחרים. תראו בזוהר, רבי שמעון בר יוחאי אומר, בדור שלנו משלמים כסף כדי ללמוד תורה, אתם יודעים כולם את המעשה עם הלל הזקן שהיה הולך לשומר בית המדרש ונותן לו כסף כדי שייתן לו לשמוע תורה מפי שמעיה ואבטליון, עד היום משלמים כסף ללמוד תורה ולהיכנס לבית מדרש. אומר רבי שמעון בר יוחאי, בזמן המשיח תצטרך לתת כסף לבן אדם שיסכים לבוא לשמוע. סיפרתי פעם שעברתי ברחוב ז'בוטינסקי בצומת של סוקולוב, ראה אותי חילוני אחד, אומר תן לי אלף דולר ואני בא לישיבה. אמרתי לו, תן לי אלף דולר ואל תבוא. למה אמרתי לו כך? חילונים הראש שלהם, הדתיים, החרדים נשפך להם מאמריקה כסף, עוברים להם איזה שמה משאית. תשמעו סיפור אחר שמסופר בגמרא, ריש לקיש הלך עם אליהו הנביא עוד הפעם, הולכים ורואים מחילה מכבודכם נבלה של כלב בשוק, איזה סירחון, איזה ריח רע, ריש לקיש סותם את האף ואליהו הנביא הולך רגיל כאילו לא קרה כלום, שום דבר לא קרה. ממשיכים ללכת, אחרי כמה עשרות מטרים רואים יהודי עשיר, מבעלי צווארון הלבן, חולצת ג'יימס בונד, בשמים, הולך ואיזה ריחות, אליהו הנביא סותם את האף. ריש לקיש לא מבין, אומר לו, מחילה מורי ורבי עברנו על יד נבלה של כלב ולא יכולתי לנשום וכבודו לא סתם את האף אבל עבר אדם עשיר עם בשמים כבודו סותם את האף? אומר לו אליהו הנביא לריש לקיש, אם היית כל עבירה יש לה ריח רע, כל מצווה יש לה ריח של קדושה, ריח גן עדן.

כשבא צדיק מרגישים גן עדן עובר, כשבא רשע עם עבירות אי אפשר לסבול את הסירחון של העבירות, הוא אומר הסירחון של הכלב  יכולתי לסבול אבל סירחון של העבירות של העשיר הזה לא יכולתי לסבול. שאדם עושה עבירה ריח רע רוחני נדבק בו. יש הרבה חושבים ואומרים, ככה אנשים מדברים, שמע אני בטוח שמע יש לי לב טוב ואני אדם טוב, לגן עדן  בטח שאני אלך. אני אומר לכם דבר, חילוני יבוא אליו הקב"ה וייתן לו פרוטקציה, גן עדן לך תיכנס, תשמעו הוא יברח מגן עדן אבל מה זה בריחה, הוא יתחבא והוא יתחנן לבורא עולם, ריבונו של עולם תוציא אותי, אל תשאיר אותי פה. איך זה יכול להיות? בואו אני אגיד לכם, תתארו לעצמכם איזה חתונה באולם מפואר ואיזה אוכל, מלא אוכל, כל מנה מנה, באים לבן אדם שיצא עכשיו מהמוסך וכולו שחור או עכשיו יצא מהביוב או עבד בזבל בעירייה, בוא כנס לחתונה כמו שאתה, אין בעיות, מכניסים אותך כנס. הוא יכנס? וואי וואי תהרגו אותו, הוא יקבר באדמה, תשרוף אותו חי אבל אל תכניס אותו. אדם בא לחתונה עם החליפה הכי יפה בעולם ויש לו פה כתם, כתב קטן, כל החתונה הוא לא רגוע, כל הזמן יש לו פה כתם, כתם קטן, כתם קטן בחליפה הכי יפה בעולם, כל הזמן הוא יעשה ככה. כולו מטונף, תכניס אותו לחתונה עם הבגדים של המוסך, תשרוף אותי, תקבור אותי ואל תכניס אותי. יהודי שעושה עבירות מחילה מכבודכם ריח של ביוב הרבה יותר קל מהריח שלו. הרי גן עדן אי אפשר לתאר מה זה גן עדן, הוא יתבייש והוא לא יהיה יכול לעמוד שם, הוא יברח, ריבונו של עולם שרוף אותי ואל תשאיר אותי פה. גן עדן זה משחק? שמע אני אתן צדקה פה וצדקה שם אז בטח בשמיים יתחשבו בי וילכו איתי.