אמונה של שלוה

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 31 דצמבר 2019
כיצד אמונה משפיעה על האדם ועל החיים שלנו ומביאה לנו אושר ושלוה אמיתית.
אמונה זה אויר שכל אחד לא יכול לחיות בלעדיו. יש דבר שנראה לאדם רע מאד, והוא טוב מאד בשבילו. ויש דבר שנראה לאדם טוב מאד אבל זה רע מאד. יש אנשים שמבקשים שאתפלל על זיווג זה, ואני שואל אותם מי אמר שזו טובה בשבילך? חז"ל אומרים שלא יתפלל אדם תן לי את החנות הזו, את האשה הזו, העסק הזה, אלא יתפלל, רבוש"ע אם טוב לי העסק הזה תן לי אותו. מובא בחז"ל סיפור, ראו יהודי אחד מתפלל בדבקות, שומעים אותו אומר יהי רצון שאשא חן בעיני חנה ותהיה לי לאשה, תפילתו התקבלה והוא התחתן איתה, כשאדם מתפלל בכח עושים רצונו אף כשזה לא טוב לו. לא עברו יומיים מן החתונה ושומעים אותו מתפלל שה' יקח אותו או אותה מן העולם כי שניהם יחד זה לא שייך.

לפעמים אנו לא יודעים מה באמת טוב לנו ומה לא, יש מעשה באדם שתכנן עם חבריו ליסוע לחו"ל, קנה כרטיס התארגן, שנים הוא חולם על זה, והנה יומיים קודם הוא מקבל חום גבוה, כולם נוסעים והוא תקוע במיטה, כמה הוא כועס ומצטער! והנה הוא שומע לאחר כמה ימים שהמטוס התרסק, אז הוא מרים ידיים לקב"ה ואומר תודה לך כי אנפת, תודה על המחלה! תודה שהצלת אותי! ומעשה באדם שקנה רכב חדש, פורשה מורשה קדילק, עושה מסיבה לכל החברים, יושבים ושותים, כולם אומרים שהוא שיחק אותה. למחרת הוא נכנס בעץ, ונהיה משותק לכל החיים. שני מיליון שקל הוא השקיע כדי להיות נכה.
אדם לא יודע מה טוב באמת ומה רע באמת, כשאדם נמצא בידיו הרחומות של בורא עולם, כמו שאומר דוד המלך ע"ה 'כגמול עלי אמו כגמול עלי נפשי', לתינוק אין דאגות, אמא דואגת בשבילו לאוכל ושתייה וכל מה שצריך. כך צריך אדם לחיות את זה, שאין אדם נוקף אצבעו מלמטה עד שיכריזו עליו מלמעלה. אדם לוקח כוס מים ומברך שהכל נהיה בדברו, הוא יודע שכל מה שקורה לו עשרים וארבע שעות ביממה, הכל מאיתו יתברך, מידו האוהבת והרחומה. כשאדם מאמין וחי כך הוא אדם רגוע!

יהודי אחד פנה לאדמו"ר שלו ואמר לו אני לא יכול יותר, חמותי מקללת אותי בכל יום, משפילה אותי ומבזה אותי ואת משפחתי. אמר לו הרבי, הברירה בידך, או להבליג ולחיות בטוב, או להגיב ולהרוס את החיים שלך ולהתגרש. אמר לו, אבל איך אפשר לשתוק על אמירות שכאלה? אמר לו הרבי אתן לך עצה, כשהיא מדברת תחשוב שאתה חולם, תשקע לעצמך בתוך חלום, כך תוכל להבליג בשקט. לאחר שבועיים אמרה לו חמותו: אתה צדיק! לא רק שלא ענית לי גם לא סיפרת לאשתך, לא סיפרת להורים שלך, אני רואה שהם מדברים איתי רגיל. אתה צדיק! אמר לה רק חלמתי חלום...

אמונה נותנת לאדם שלווה ורוגע. טבעו של אדם להיות שמח, הדאגות אוכלות את החיים של האדם, ואין דבר שנותן לאדם אריכות ימים בריאות ונחת כמו הבטחון בקב"ה, הוא לא מתעצבן ולא כועס, הוא יודע שזה רצון ה', וזה ניסיון מהשמים לבחון אותו ולגדל אותו.
שמעי בן גרא קלל את דוד המלך בפני כל הסנהדרין קללה נמרצת, ואבישי בן צרויה, שר צבאו של דוד רוצה להרוג את שמעי משום מורד במלכות, אומר דוד המלך: השם אמר לו קלל! מהשמים מנסים אותי איך אני יגיב. זה דוד המלך! ובאותו רגע מכריזים בשמים, דוד המלך ע"ה רגל רביעי במרכבה! אברהם יצחק ויעקב שלוש רגלים, ודוד רגל רביעי.

אבשלום בנו רצה להרוג אותו ודוד מזמר ואומר מזמור לדוד בברחו מפני אבשלום בנו, מה הוא מזמר? תודה ששלחת את הבן ולא עבד או מישהו אחר, שבני ירחם עלי אבל עבד או אחר לא ירחם עלי. דוד המלך לא שואל שאלות, מדוע אני נרדף כל החיים שלי? עם כל קדושתו ופרישותו סבל מרדיפות כל ימיו, והוא משורר ומשבח לקב"ה! איזה בטחון היה לו לדוד המלך!
שנזכה להרגיש את האמונה נסוכה לנו בתוך העצמות, לחיות אמונה, לדבר אמונה ורק ככה יהיה לנו חיים מאושרים ובריאים. שבת שלום.