הנשמה צועקת

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 13 פברואר 2017
הנשמה שלנו לא יודעת לדבר, היא יודעת רק לצעוק, וכשהיא צועקת אנו צריכים להבין מה היא רוצה...
למה דומה הנשמה? משל לילד קטן בגיל שלוש, אילם, לא יודע לדבר והוא רעב ואנחנו לא יודעים שהוא רעב והוא בוכה והוא צועק והוא בוכה וצועק ואנחנו לא יודעים מה הוא רוצה. תביאו לו צעצועים הוא ימשיך לצעוק, תביאו לו שעון הוא ימשיך לצעוק, קח אותו לטייל הוא מרגע לרגע בוכה וצועק יותר ויותר... אדוני, לא צעצועים, לא שעונים, לא בגדים, לא טיולים אני רעב, רוצה אוכל, תן אוכל! ואתה לא יודע מה הוא רוצה, אתה מביא לו ומביא לו והוא ממשיך לצעוק. ככה הנשמה, הנשמה שלנו לא יודעת לדבר, היא יודעת לצעוק ואנחנו מרגישים חסר לנו. יש אנשים שיושבים על מליונים, יש לי הכל ואין לי כלום הם אומרים, למה כי הנשמה לא קיבלה את האוכל שלה, היא רוצה תורה, קחי עוד כסף, תן לי תורה, עוד מליון... אנחנו שומעים? יש לנו נשמה קדושה, צריכים להאכיל אותה.

לדוגמא נותנים לאדם בקבוק, אומרים לך קח תמלא אותו, מה עושה? עוטף אותו עם טפטים, זה מה שעושה חילוני. יש לך נשמה קדושה תמלא אותה, בגדים יפים, עגילים, קוקו, שערות, לא יודע מה, הולך פה והולך שם אבל הבקבוק ריק, הנשמה ריקה. בן תורה נותנים לו בקבוק, לוקח וממלא אותה. ישתבח שמו, איזה הרגשה, איזה סיפוק, איזה שמחת חיים וזה פסוק מפורש בתורה, גוי חי מאכילה ושתייה, יהודי לא חי מאכילה ושתייה, אנחנו אוכלים ושותים אומנם אבל כדי להחזיק את הגוף אבל הסיפוק האמיתי, האושר האמיתי שלנו זה לימוד תורה, כתוב בתורה מפורש, "כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם כי על כל מוצא פי ה' יחיה האדם", מה זה מוצא פי ה'?  זה לימוד תורה. כתוב בתורה פסוק אחר, "אלה המצוות והחוקים והמשפטים אשר יעשה אותם האדם וחי בהם", אתה חי, בלי תורה אתה מת, אתה לא חי. חיים אמיתיים זה לימוד תורה לכן אדם מיליארדר יש לו מיליון רוצה עוד מיליון ועוד מיליארד ועוד מיליארד, למה? הוא חושב במיליארד הבא אני אהיה שמח והוא רואה זה לא זה, לא, בטח במיליארד הבא בטח במיליארד הבא ואף פעם הוא לא מגיע לאושר, יש לו הכל ואין לו כלום. תראו אותי, אני לא מיליארדר ואין לי אדמות ולא מפעלים, יהי רצון כל העולם החילוני יהיה מאושר כמו שאני מאושר בחיים שלי. ושיהיה ברור לכם מה שמרגיש חילוני כל החיים שלו מרגיש בן תורה יום שלא לומד תורה. בחור ישיבה תשאלו כל בן תורה יום שלא פתח גמרא, יום שלא למד תורה, הוא הולך לישון בלילה והוא מרגיש ריק. מה אתם חושב שאני חוזר מהדרשה אני הולך הביתה לישון? אני רעב אני הולך לאכול, הנשמה שלי רוצה אוכל, בקבר ישנים מספיק, הנשמה רוצה אוכל אני לומד תורה כל הלילה

שימו לב הדרישות שלנו לא באות מצד הגוף, הגוף זה בגד, את הבגד משאירים והנשמה ממשיכה הלאה אחרי מאה עשרים שנה, היא רוצה אוכל. האריז"ל הקדוש, בבא סאלי, מה הגדולה שלהם? הם האכילו את הנשמה, אצלם אין גוף, הגוף בטל, הם קידשו וזיככו את הנשמה שלהם, טיהרו אותה, האירו אותה ובגלל זה הם היו גדולים. מה כוח הברכות של הבבא סאלי, למה הוא כל כך מיוחד, בבא סאלי זה לא גוף זה נשמה, כשנשמה מברכת הכל הולך למעלה ישר, זה בבא סאלי ורק תבינו טוב טוב איך בחור בחוץ עם כל מה שיש לו פתאום עוזב את הכל והולך ולומד תורה בין ארבע קירות, לומד תורה כל היום, כולם חושבים איזה שטיפת מוח עשו לו, למה איך הוא יכול לעזוב את כל הבחורות, מועדונים, טיולים וללמוד תורה כל היום – הם לא מבינים שלא עשו כאן שום שטיפת מח, פשוט הוא מרגיש תענוג גדול יותר מכל הטיולים והמועדונים שהיה לו.