האוכל של הנשמה

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 18 ינואר 2017
למה אנשים מרגישים חסר, ללא סיפוק חיים, כי יש להם נשמה והנשמה רוצה אוכל, אתם יודעים מה האוכל של הנשמה...
אתם יודעים, קחו בחור צעיר בחוץ בגיל שבע עשרה, שמונה עשרה, תשאלו אותו מה אתה מחפש בחיים? כולם פחות או יותר מה הם אומרים... אני שואף להיות מיליארדר, וילה, מפלסים, מכוניות, רגל על רגל ככה הוא. אני אקח אתכם לאנשים שכבר הגיעו לזה ואני מכיר הרבה כאלה, מיליארדרים, נו והם מאושרים באמת? חכמים אומרים אוהב כסף לא ישבע כסף, יש לו מאה רוצה מאתיים, מאתיים ארבע מאות, מיליון רוצה שני מיליון, מיליארד רוצה שני מיליארד, וכולם אומרים אותו דבר: יש לי הכל ואין לי כלום! מה הסיבה באמת, מה הסיבה לזה? הרי צריך להבין, אדם מיליארדר יכול לחיות בריבית בבנקים הוא והנכדים והנינים ובני נינים שלו, שב בבית והגיע הזמן לשים רגל על רגל, חיכית לזה, שב בבית, אבל הם ממשיכים לעבוד... ויותר מזה, האנשים האלה אין להם זמן לדבר בטלפון, אין להם זמן לאכול, מהבוקר עד עשר בלילה עובדים, אני אומר לכם אנשים אישית שאני מכיר אותם. אי אפשר לדבר איתם, אין להם זמן לאוכל ועסקים בכל רחבי העולם, אדמות, בניינים, בתי מלון. מה אתה מחפש, והוא אומר לי חבל על הזמן, והוא עוד רץ, מה ההסבר לזה, מה ההסבר, מה הוא אדם מטומטם? מה כולם משוגעים? כולם מטורפים?

אלא העניין הוא כך שימו לב, מה הצד השווה בין העולם החילוני לעולם החרדי, מה הקו השווה אצל כל האנשים? מה כל האנשים בעולם מחפשים, שגם חילוני מחפש וגם חרדי מחפש, זאת אומרת במילים אחרות לכל אדם יש דרישות אלא האם הדרישות של האדם באים מצד הגוף או מצד הנשמה... תשאלו את עצמכם מי מדבר? הנשמה, מי רואה? הנשמה, מי חושב? הנשמה. אדם חושב במוח, המוח זה הבשר הכי זך בגוף של האדם הרי אתם יכולים להבין את זה, בשר חושב? לך תקנה שני קילו בשר תדבר איתם, הוא יענה לך? הרי מחשבה זה משהו רוחני, איך מוח חושב? איך מוח יכול לחשוב. עיניים רואות, הראייה זה עניין רוחני, איך בשר רואה. אלא הנשמה נמצאת במוח, היא החושבת, היא הרואה, היא המדברת. אדם מת יש לו את כל הכלים, יש לו עיניים, יש לו מוח, יש לו לב, יש לו כבד, לא רואה ולא מדבר, למה? אין נשמה. מי מדבר? מי חושב? מי מרגיש חסר? הנשמה. מה הנשמה מחפשת, מה היא דורשת, כל החיים הנשמה צועקת תן תן תן, אני רעבה אני רוצה אוכל. מה היא מחפשת? הנשמה היא רוחנית, מה היא מחפשת? מה את האוכל שלה? בקלווה? על האש? הנשמה רוחנית האוכל שלה רוחני, אני רוצה תורה, אני רוצה שבת, אני רוצה תפילין, רוצה רוחניות! אנשים כל היום מרגישים חסר, הולכים למועדונים, מסיבות, ועדיין לא מרגישים סיפוק. עשירים רצים כל היום, וילות, מפלסים יש להם מליונים... ועדיין הם מרגישים שאין להם כלום. למה? כי הנשמה ממשיכה לצעוק: אל תביא לי וילות ולא מועדונים אני רוצה רוחניות, תורה, מצוות, שבת ותפילין!

חילונים שסיפרו לי שעשו סיאנס ושאלו בסיאנס את הנפטר, מה אתה רוצה שיעשו לך? ואמר שתקראו לי זוהר, תלמדו משניות, הוא לא אמר תעשו על האש, מה על האש, הוא עכשיו על האש, הוא רוצה שיוציאו אותו משם, מה זה על האש. שימו לב הנשמה רוצה רוחניות, רוצה קדושה, רוצה טהרה. אומר המסילת ישרים בסוף פרק א': "והוא מה שלמדונו זיכרונם לברכה, אומר שלמה המלך בקהלת, "וגם הנפש לא תמלא", שימו לב גם הנפש לא תמלא, משל למה הדבר דומה, לעירוני שנשא בת מלכים", אדם מהכפר התחתן עם בת מלך, אם יביא לה כל מה שבעולם, אינם חשובים לה כלום", היא בת מלך, היא רגילה לתפנוקים ודברים גדולים, מה כבר הוא יכול להביא לה מהכפר שלו, כך הנשמה, "אילו הבאת לה כל מעדני עולם, אינם כלום לה, למה שהיא מן העליונים אם תביא לה כל מעדני עולם הם כלום בשבילה, למה? שהיא מן העליונים". תביא לה על האש, תביא לה בקלווה, טיולים, אילת, חוץ לארץ, ים המלח, ים הסוכר, הנשמה צועקת, אני רעבה, רוצה אוכל. כל חילוני מרגיש חסר לו והוא חושב זה אילת והולך לאילת, חוץ לארץ, הולך להודו והולך לשם, סמים זה לא זה וזה לא זה, הכל נמאס, בחורות נמאס, מועדונים נמאס וזה נמאס והוא תמיד מרגיש חסר לו. מה אומרים הרבה חילונים, אני לא מוצא את עצמי, מה הפירוש לא מוצא את עצמו? הנשמה שלו זועקת אוכל והוא מרגיש חסר לו. כל התענוגות שבעולם הוא עושה, כל הבילויים, כל היצרים והוא מרגיש עדיין חסר לו, מה קורה איתי, הוא לא מוצא את עצמו. למה כי הוא לא מביא לנשמה את האוכל האמיתי שהיא רוצה!