ההנאה האמיתית

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 02 ינואר 2017
איזה הנאה גדולה יש למי שלומד תורה, כי רק התורה יכולה למלא אותנו בשמחת חיים ואושר רוחני.
לפני כעשרים שנה יום אחד רביעי אני יורד מהבית ללכת למסור דרשה, אני יורד מהבית ברחוב חנקין בבני ברק, איפה שהייתי גר קודם, אני פוגש שלושה חבר'ה צעירים על הכביש, שלום שלום, הם לא רגילים שמישהו חרדי אומר שלום, אולי אתם מוכנים לבוא לשמוע שיעור תורה. אתם יודעים איך הם הביטו עלי? אמרו לי: אדוני, הדברים האלה כבר מאחרינו, זה לא בשבילנו, אנחנו מחפשים ליהנות מהחיים. אמרתי להם, מה אני סינטטי נראה לכם? גם אני בן אדם כמוכם, גם אני רוצה להיות מהחיים. אז מה אתה רוצה להגיד? אמרתי, בואו ביחד, נהנה ביחד והם מסתכלים עליי, מה הפירוש שנהנה ביחד? בואו ביחד נהנה, מה הרב אתה רוצה לבוא איתנו? אמרתי להם, לא, בואו ביחד נחפש מה הדבר שהכי הרבה נהנים ממנו ונלך ביחד. נו? איך נדע? אמרתי, בואו ניתן קודם כל הגדרה מה זה הנאה אמיתית. נו מה? אמרתי להם, אתם מסכימים איתי שהנאה אמיתית זה הנאה שאף פעם לא נמאסת? אמרו לי, נכון, אם זה נמאס אז זה שקר וזה לא אמת. אמרתי להם, בואו קודם כל תגידו לי את הטענות שלכם ואחר כך אני אגיד את הטענה שלי. אחד אמר לי, הוא חושב סרט יפה, אמרתי לו, כמה עולה כרטיס לסרט? הוא אמר לי, מאה עשרים לירות, אז היה לירות. אמרתי לו, תאר לעצמך אתה הולך לסרט ומשלם עשרים לירות, נכנס ונהנה, מה זה נהנה מבסוט עד השמיים. למחרת בא אליך בעל הקולנוע, בוא תיכנס בחינם, תיכנס נכון? בוודאי, יום שלישי בוא תיכנס בחינם, יום רביעי תיכנס בחינם. אמרתי לו, פעם רביעית או חמישית אתה כבר לא תיכנס, נמאס. אמרתי לו, יוצא ששילמת עשרים לירות על דבר שאתה יודע פעם חמישית בחינם לא תרצה עוד. נו מתאים להגדרה שלנו? לא, ירד מהפרק!

באתי לשני, זה דיבר על מועדונים, אז ככה לכל אחד אמרתי אותו הדבר, נו, תהיה שעה שעתיים שלוש, חמש שעות ואחרי כבר תהנה? לא, נו מה אתה רוצה להגיד? אמרתי להם, תראו בישיבות מה  עושים, לומדים תורה מהבוקר עד הערב. אמרתי להם, בואו איתי לישיבת פוניבז', אני לא יודע אם בכלל אתם מה זה פוניבז', היום יש כבר אלף ארבע מאות תלמידים, בזמנם שבע מאות תלמידים היו, אני אומר כדאי לכל יהודי לבקר בישיבת פוניבז' פה בבני ברק, לראות אולם ענק, יש שם את ההיכל אחד היפים בארץ, הביאו אותו מאיטליה כולו זהב. יש שם אלף ארבע מאות תלמידים, זה כבר שתי אולמות, באולם הגדול כאלף תלמידים חולצה לבנה כמו מלאכים יושבים ולומדים תורה. איזה אווירה, איזה הרגשה, אתה רק עומד שם אתה מתחשמל, כבר בא לך חשק לשבת וללמוד. אמרתי להם, אנחנו לומדים תורה כל היום ולא נמאס לנו, נמאס? לא נמאס, למה? כי זה הנאה אמיתית, אין דבר בעולם שמביא לאדם אושר ושמחת חיים כמו לימוד תורה. הרבה לא מבינים, בחור צעיר ברחוב, מכוניות, כסף, הולך לו כמו שכולם קוראים לו בחוץ, הלך לו, שיחק אותה, כסף, מכוניות, לא חסר לו כלום. פתאום עוזב את הכל, נכנס לישיבה תוך ארבע קירות וכל היום לומד תורה. מה קרה לו השתגע? השתבש? מה קורה לא מבינים...
ומה התשובה, כמה שלא תעשה הנאות זה רק הנאות גשמיות, אבל שאדם מתחבר לתורה, להנאה רוחנית, הוא לא יכול להתנתק מזה. זה סוחף אותו, זה ממלא אותו בשמחת חיים. כל הבתים, מכוניות, כסף לא ישווה לו לשעה אחת של לימוד תורה, איזה הנאה גדולה מי שלומד תורה, הוא יכול ללמוד יומם ולילה והוא לא רוצה להפסיק. תראו בישיבות, לומדים ביום חמישי תורה מהבוקר עד הערב ובגלל שיום שישי זהו יום קצר ואפשר לנוח מוקדם, בנוסף לומדים תורה גם כל הלילה, תראו מה זה – 24 שעות לומדים תורה ולא יכולים להפסיק... איזה הנאה יש למי שלומד תורה!