שם האדם ומזלו

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 16 נובמבר 2014
כמה חשוב שיהיה לאדם שם שהוא אמיתי כי עיקר השפע של האדם בא ע"י השם שלו, וכמה זהירות צריך בבחירת השם.
השם של האדם זה השפע שהאדם מקבל מהשמיים. צריך זהירות יתרה לקרוא לילדים בשם טוב, שמות אמיתיים ולא שמות של גויים או שמות שאין להם משמעות. כל החיים של האדם תלויים בשם שלו. יום אחד באה אליי אישה למשרד, שאלתי אותה מה השם שלך? אני אגיד לכם ציבור יקר שבע שמות אמרה לי, אני לא יודע איך היא זכרה אותם. שאלתי אותה למה קוראים לך בשבע שמות? היא אמרה לי: הלכתי לאיזה מקובל, אמר תוסיפי את השם הזה, הלכתי לאיזה נומרולוג אחד תוסיפי את השם הזה ותוסיפי את השם הזה, שבע שמות. יש אנשים נשמה אחת ושבע שמות – מה זה?!

ויש כאלה שכל הזמן משנים את השם שלהם... רבותיי אני רוצה לומר לכם דבר אחד תדעו לכם אני אחד מאלה שממש באופן עקרוני נגד לנגוע בשם, יש שמות שבאמת שמות לא טובים, שמות לא טובים שלא טוב לקרוא בהם וחייבים לשנות אבל יש שמות לדוגמא, רחל, יצחק, זה שמות של דינים אבל למה לשנות? לא נוגעים בשם, לא נוגעים בשמות, כל עוד שהדבר לא קריטי לא ניגע בשם, לא ניגע בשמות. יש אנשים כל דבר. תשנה את השם, אתה משחק עם החיים שלך מה זה או שיש היום דבר נורא ואיום, באה אישה עם הבת שלה ואיך קוראים לבת? דניאל, גברת אני דניאל והיא דניאל, מה קורה פה תגידי לי, מה זה דניאל. רבותיי תבינו תראו בספרי קבלה, כשקוראים לבנות בשם של בן, זה דבר נורא.

היה לנו תלמיד בישיבה מחיפה קראו לו מורן, בחור מורן, שם של בת, אבא שלי לא מסכים לשנות לי את השם ובסוף אבא שלו הסכים ושינינו ליוסף. בספרי קבלה אם היא נקבה והשם שלה זכר או אם הוא זכר והשם שלו נקבה כל החיים צרות, למה כי השפע לא מגיע אליו. כל השפע של האדם בא דרך השם שלו, כשהשם הוא של נקבה והוא זכר והשם הוא של זכר והיא נקבה זה צרות. לא פעם ולא פעמיים באו אליי אנשים, הורים, יש אחד פה שכולם מכירים ויש לו בת שקוראים לה דניאל, הוא חזר אצלי בתשובה, כל הזמן חולה, בעיות, שינינו את השם שלה ומאז נגמר, לא אחד ולא שתיים, הרבה כאלה.

רבותיי מה נהיינו משוגעים, נהיינו גויים וכל מיני שמות, אחד בא אצלי אומר תראה את הבת שלי, איך קוראים לה? צפצפה. מה צפצפה?! רבותיי אז אמרתי לו אם יבוא מכבי אש אז תקרא לו משרוקית? רבותיי העולם השתגע, רבותיי העולם משוגע תבינו, אני לא יודע מה קרה לאנשים, מנסים להמציא שם שאין לאף אחד, אחד יקרא לה מזלג, איך יקרא לה כפית, מה קרה, רבותיי תבינו שמות של צדיקים זה אור לילד, זה ברכה לנשמה של הילד, זה הצלחה לילד. תקראו על שם של צדיקים, שם של ילד זה אור לכל החיים שלו. כל מיני שמות לא יודע מאיפה הביאו אותם, מה זה.

אומרת הגמרא שינוי שם, צדקה, צעקה, מקרעין (קורעים מעליו את הגזרות הרעות) גזר דינו של האדם. שינוי שם ושינוי מעשה, אדם מחליט לשנות את הדרכים שלו, חוזר בתשובה, אלה ארבעה דברים מקרעין גזר דינו של האדם. בשלושה חודשים האחרונים היו אצלי שלוש עשרה זוגות וכולם בהריון, אחרון מהם אחד מהקהל פה, שבע שנים אשתו לא נפקדה, אחרי חודש הוא מתקשר משדה התעופה והוא רוצה לטוס לחוץ לארץ, הוא מצלצל, כבוד הרב אשתי בהריון. זה כוח של פדיון נפש, זה כוח צדקה.