שבע יפול צדיק

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 16 ספטמבר 2014
אם אדם יפול באמצע הדרך כמובן שהוא יקום ולא יאמר שכבר התייאש, כך גם בעבודת השם צריך תמיד לקום מהנפילות ולא להתייאש.
הזוהר הקדוש כותב, כל החוכמות שבעולם הם שפחות לעומת חוכמת התורה הקדושה, יש חוכמה כחוכמת התורה? כמה עומקות של התורה, אתה יכול ללמוד דף גמרא בשעה ואתה יכול ללמוד אותו דף גמרא ביום, אתה יכול ללמוד אותו חודש ימים ואתה יכול ללמוד אותו שנה שלמה, אותו דף גמרא להעמיק יותר ויותר, אפשר להבין את זה? את אותו דף. ראיתם פעם פרופסור לומד שתיים כפול שתיים? משוגע זה, איזה פרופסור זה. חומש בראשית לומד אותה ילד בכיתה א', חומש בראשית לומדים בכיתה ח', לומדים בישיבות, לומדים רבנים, לומדים גדולי עולם, אותו פסוק לומד אותו ילד ואותו פסוק לומד אדמו"ר האדם הגדול ביותר, זה פשוט וזה יותר עמוק ויותר עמוק, אותו פסוק, אותו גמרא לומד ילד, אותו גמרא לומד אדם יותר גדול, אותה גמרא. איפה יש דבר כזה בעולם? תראה לי פרופסור לומד חשבון שתיים כפול שתיים, משוגע, אפשר לחזור על הפסוק פעם אחרי פעם, שתיים כפול שתיים ארבע, ארבע כפול ארבע שש עשרה, בסדר זה ישתנה? לא זה לא ישתנה. אבל התורה? "הפוך בה והפוך בה", הפוך אותה ותהפוך אותה, "דכולא בה", הכל יש בתורה, אותו פסוק ים דברים, שבעים פנים לתורה, איזה חוכמה, תראו בספרים ובכלל בספרי קבלה, עולמות שלמים על כל קוצו של י' בתורה. כמה התורה נפלאה, כמה התורה יפה ואתה לא מכיר את התורה הקדושה, את מכיר את הרחוב ואת כל התאוות שבעולם, את התורה לא טעמת ואתה לא יודע מה היא ואתה בורח ממנה? צריכים לדעת שהאטום של יצר הרע זה ייאוש, לייאש את האדם, יצר הרע לא מחפש את העבירה, הוא רוצה שתתייאש, התייאשת הוא גמר אותך, זה ההבדל בין צדיק לרשע, זה אומר שלמה המלך, "כי שבע פעמים ייפול צדיק וקם", צדיק נופל שבע פעמים ולא מתייאש, קם ועומד, ממשיך ללכת, עוד פעם נכשל ועוד פעם קם, עוד פעם נכשל ועוד פעם קם ורשע ייפול באחת, פעם אחת נופל ומתייאש. איך אנשים אומרים, אני פוחד ליפול, ואם תיפול אז מה? תקום עוד הפעם, מה קרה כמו שאמרתי פעם תתארו לעצמכם אני הולך בחורף ואני רואה אדם שוכב בבוץ במים, מה קרה נפצעת? קרה משהו? כלום, אז תקום, כבוד הרב כבר שבע פעמים נפלתי, מה אני אקום. בושה ליפול?! הבושה להישאר בבוץ! תקום ותצא בזהירות.
אדם מטפס לפסגה של הר, לא היה בעולם אדם שכבש הרים גבוהים בעולם שלא היו לו נפילות בדרך, אין דבר כזה לטפס לפסגה בלי נפילות, אין מציאות כזאת, למה הוא מגיע בסוף? כל הזמן השפיץ של הפסגה מול העיניים שלו, אני חייב להגיע. אם אדם מול העיניים שלו רואה דמויות של צדיקים, באבא סאלי, יעקב  אבוחצירא, האבות הקדושים, אני חייב להגיע אליהם, יהיה לו נפילות, אני חייב להגיע, אני לא מתייאש, ככה לא נופלים. יש לך מכונית וולוו, לך לוולוו, לך לחברה שלו, הם יודעים את כל המחלות של האוטו והוא יגיד לך אי לתקן את האוטו. הקב"ה ברא אותנו ורק הוא יכול להגיד לנו איך להיות בן אדם, לא שרי חינוך ולא קציני מבחן ולא מדורניקים, אף אחד, יש בורא לעולם, הוא ברא אותנו והוא יכול לומר לנו, רק הוא בלבד איך אנחנו יכולים להיות בני אדם ולא בהמות. התורה שורפת יצרים, אני לא מדבר על אלפיים שנה, אני מדבר על היום, תראו אנשים שחיו ברחוב עם תאוות ועם יצרים ומה לא, כל הקלקולים שבעולם הרי מה מראה על כוח, חילוניות מראה על כוח או תורה מראה כוח? חילוניות מראה על חולשה, מה זה חילוני? מה בא לי אני עושה, זה חולשה, תשמור שבת, לא מסוגל, תניח תפילין, לא מסוגל, אין לו כוח. אדם חי ברחוב שלושים שנה, ארבעים שנה, עשרים שנה וכל התאוות שבעולם עושה, פתאום תנתק אותו מבחורות, תנתק אותו מדיסקוטקים ומועדונים כמה זה קשה, אני צריך להגיד לכם? כמה זה קשה ובא לשיעורי תורה מצליח ותראו היום ברוך ה' קרוב למיליון בעלי תשובה.
איך אפשר לקרוע תאוות? איך אפשר לשבור יצרים? רק תורה! אני מלאך אתם חושבים? למדתי בבית ספר חילוני, אתם יודעים איזה מידות רעות היו לי? אתם יודעים מה הייתי בוכה יום ולילה, לומד מוסר ומוריד דמעות כמו נחל, יש לי בבית ספרים אני כל הזמן הייתי לומד מוסר בישיבה והולך הביתה עוד הפעם מוסר, הייתי כותב לעצמי דברים חריפים, עד היום יש לי מחברות, כל לילה בוכה. מה אתם חושבים אני מלאך? אני בשר ודם כמוכם, עד היום אני מוריד דמעות, עד היום אני בוכה, אין מושלם, כל עוד האדם חי הוא לא מושלם, מוסר בלי דמעות זה לא הולך, אני במוסר רק דמעות בוכה כל הזמן. על מה אני בוכה שאני יהיה האדם השלם, יותר מושלם, יותר לתקן, שאני יהיה אדם מושלם יותר, זה תורה רבותיי!!!