תתחיל להשתמש בשכל שלך

מאת: 
קטגוריה: דברי הרב
ת. פרסום: 22 יוני 2014
שכל אחד עושה מה שהשני עושה ולא משתמשים בשכל וחושבים אז יורדים למטה מטה עד עפר.
האדמו"ר מקוצק היה אדם ענק בענקים, היה בעל אמרות שלמות. הוא אמר דבר חכם: 'אם אני אתה ואתה אני לא אני אני ולא אתה אתה, אבל אם אני אני ואתה אתה אז אני אני ואתה אתה.' - מה זה בית חרושת אתא, מה הוא מדבר? מה הוא אומר? תראו ברחוב אדם תראו אותו, מה זה עגילים, מה אתה עושה? הוא יגיד לך שהוא עושה בגלל שהשני עושה, תבוא לשני וגם לשלישי, כל אחד אומר לך, גם ההוא, תבוא לאישה אחת, איך את מתלבשת, זה לא יפה, היא תגיד תראה אותה, תראה אותה. זאת אומרת כל אחד לא אומר זה טוב, אלא הוא אומר - תראה גם את ההוא! זאת אומרת אני לא משתמש בשכל שלי, הנה הוא גם כן ואיפה תגיע בסוף? בסוף תגיע לצרפת, תראה בצרפת ככה עושים וגם פה עושים. אדם ברחוב רואה את החבר שלו שם עגיל, אני אשים שתיים, אישה רואה חברה שלה שמה עקב 8 ס"מ, אני עושה 10, כמעט על הפנים נופלת. היא מקצרת ככה ואני אקצר עוד יותר, עליי יסתכלו עוד יותר, זאת אומרת כל אחת מסתכלת מה השנייה עושה, אף אחד לא משתמש בשכל שלו. הוא עושה כך וגם הוא עושה, כולם, זאת אומרת 'מודה', תבינו 'מודה' זה חיקויים, זה קופים, הוא עושה ואני עושה, הוא עושה ואני עושה.

הרי שהתחילה החזרה בתשובה בארץ, אני זוכר את זה, אמרנו זה מודה, זה חולף וזה יחלוף וצעקתי אז בדרשות, אמרתי להם רבותיי שיהיה לכם ברור כמו כדור שלג יורד מראש ההר הולך וגדל, תראו עולם התשובה ילך ויגדל עד שגדול מאוד, למה כי זה רצון ה' וזה לא מודה ואי אפשר לעצור אותו. עכשיו שימו לב מה אומר האדמו"ר מקוצק, אם אני אתה ואתה אני, זאת אומרת אני מסתכל עליך מה אתה עושה ואני עושה ואתה מתסכל עליי מה אני עושה ואתה עושה, זאת אומרת לא אני משתמש בשכל שלי ולא אתה בשכל שלך אז לא אני אני ולא אתה אתה, לא אני בן אדם ולא אתה בן אדם, מה זה בן אדם? זה השכל שלו ואם אני לא משתמש בשכלי אני בהמה, מה אתה עושה אני עושה, מה אני עושה אתה עושה והיא מסתכלת מה היא לובשת, גם אני אלבש, אני יותר יוריד, היא מסתכלת מה ההיא עושה ומה ההיא עושה, אין לך דעת לחשוב? הרי אמרתי פעם לפני ארבעים שנה שהייתי ילד עוד לא היה מיני בארץ, חילוניות הלכו עד הברך, אם חילונית אז הייתה מתלבשת כמו שהיו מתלבשות היום חילונים היו צועקים עליה, תתביישי לך, איך את הולכת בושה וחרפה. מה קרה, נהיו נאורים היום? ואם חילונית היום תתלבש כמו אז, יגידו לה סבתא יכנה, איך את הולכת, מה זה פרימיטיבית, השתגעת? ואני שואל למה? אם זה טוב למה לא עשיתם את זה לפני ארבעים שנה? אלא האדם יורד טיפה, מתרגל, יורד טיפה ומתרגל, תראו בחוף הים אנשים בר מינן מה מספרים, לאן יגיעו? מה שלא לבשו פעם אפילו בבריכה לובשים ברחוב. תגידו אתם, נו זה דברים אמיתיים או לא אמיתיים? 'מודה', אף אחד לא אומר זה בסדר אלא הוא ככה, זאת אומרת אף אחד לא משתמש בשכל שלו, זה אם אני אתה ואתה אני אז לא אני אני ולא אתה אתה, לא אני בן אדם ולא אתה בן אדם! אבל אם אני אני ואתה אתה, אבל אם אני משתמש בשכל שלי ואתה בשכל שלך, תראו בחורי ישיבות, האם אני לומד תורה, האם אני שומר שבת בגלל שהבחור ישיבה שומר שבת? תבואו תגידו לי אדמו"ר גנב, אדמו"ר רצח אני אגנוב? אני ארצח? אני ארד מהדת? תגידו לי אדמו"ר התדרדר, אני לומד תורה כי הקב"ה ביקש, התורה אומרת, אני עושה רצון ה' יתברך, הבחור ההוא עושה רצון ה' יתברך, הרב עושה רצון ה', כולם מתבטלים לתורה, זה רצון ה' אז אם הוא יורד זה לא נוגע אליי, אני משתמש ביראת שמיים שלי, בשכל שלי, ככה התורה אומרת וככה אני עושה וככה הוא עושה וככה ההוא עושה. אם אני אני ואתה אתה, אני משתמש בשכל שלי, ביראת שמיים שלי ואתה משתמש בשכל שלך ויראת שמיים שלך אז אני אני, אני בן אדם ואתה אתה, ואתה בן אדם.

שמעתם מילים? בחוץ כולם רצים, תן ליהנות, תן לבלות, צחוקים, עניינים, מה אני לא רוצה להנות? אני עשוי מחומר סינטטי? תשמעו טוב, קחו את החילוני המיליארדר הגדול ביותר בעולם והוא לא מגיע לאחד חלקי מיליארד למיליארד לאושר שלי! כמו שאומר דוד המלך "לולא תורתך שעשועי אז אבדתי בעוניי", למה כי אתה נותן את ההנאה רק לגוף אבל הנשמה נשארת צמאה, אתם יודעים למה חילוני דומה? אדם צמא, קח כוס מים, "שהכל נהיה בדברו", שופך את הכוס על החליפה. זה עזר? זה הרגיע אותו? מי שרעב אצלו כל הזמן, זה התורה אומרת, "כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם", גוי חי מאכילה ושתייה אבל יהודי לא חי מאכילה ושתייה, זה לגוף, "כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם כי אם כל מוצא פי ה' יחיה האדם", מה זה מוצא פי ה'? זה לימוד תורה, יש אוכל לגוף ויש אוכל לנשמה, כמו שהגוף אוכל גם הנשמה רוצה אוכל. בוא תיתן לנשמה את האוכל שלה, את השבת, את השיעורי תורה, את הרוחניות.