מאת:
קטגוריה: דברי הרב
מדוע אנו מתאבלים בספירת העומר? מה היה העונש של תלמידי רבי עקיבא?
בימים אלו, אנו אבלים על מותם של עשרים וארבע אלף תלמידי רבי עקיבא, שמתו בגלל שלא נהגו כבוד זה בזה. והיה העולם שמם עד שבא רבי עקיבא והסמיך את התנאים רבי שמעון בר יוחאי וחבריו (יבמות סב). הם היו גדולי עולם! ובכל זאת נענשו לפי דרגתם כי הקב"ה מדקדק עם חסידיו כחוט השערה. ואומרים המפרשים שבוודאי היה ביניהם אחוה ורעות ולכן מדגישה הגמרא שהיו "שתים עשרה אלף זוגות" שהיו לומדים בחברותא באחוה ורעות. רק שלא היו מפרגנים ומעודדים זל"ז. ובכל זאת כ"כ נענשו.

סיפור שקרה לאחרונה בלונדון הבירה, מעשה באדם חרדי שיצא בלילה משיעור תורה בדרכו לרכב שלו, הארנק היה בכיס מלא וגדוש, והנה לפתע מולו הוא רואה הר אדם שנובח לעברו: "או שאתה נותן את הכסף חי, או שניקח אותו לבד ממך, מת". הלב שלו החל דופק בפראות, הוא סובב עיניו לכל צד לראות מאין יבוא עזרו, ואת ליבו נשא לשמים. ולפתע הוא קיבל בטחון בקב"ה ואמר לו "לא מתאים לך, אתה לא נראה אדם כזה, אתה רוצה כסף? אני אתן לך, כמה אתה צריך?" אמר לו הגוי, אני צריך שתייה חריפה ולשם כך אני צריך כסף. כמה עולה בקבוק? חמש יורו, אתן לך עשר יורו ועשינו עסק? אמר לו כן. נתן לו, והוא רועד כולו, עולה לרכב ובקושי נסע הביתה.

בבוקר הוא קם בהנץ החמה נוסע להתפלל, מחנה את הרכב באותו מקום בו חנה אתמול, והנה מולו הגוי מאתמול, הלב שלו החל לדפוק בפראות... והנה הגוי מוציא מכיסו חמש יורו ואומר לו באתי להחזיר לך את העודף. היהודי פנה אליו ואמר לו, תסביר לי מה קורה פה? אתמול רצית להרוג אותי, ועכשיו אתה מחזיר לי חמש יורו?! אמר לו, דע לך כל החיים שלי הייתי לא יוצלח, אני סטודנט באוניברסיטה ואינני מצליח בכלום, כולם משפילים אותי ואומרים לי אתה לא יוצלח, אתה אפס. מעולם לא קיבלתי מילה טובה מבן אדם. כדי לשכוח מהביזיונות אני צריך לשתות, כל לילה אני הולך ולוקח ממישהו אחר. אבל אתה הראשון שהתייחס אלי כבן אדם, שאמר לי מילה טובה, אמרת לי "אתה נראה אדם טוב, לא מתאים לך". אמרתי לעצמי, לאדם הזה אני לא עושה רע, ואם היה לי כסף הייתי מחזיר לך גם את החמש יורו הללו.

כמה צריך לכבד את הבריות, ובפרט בכבוד בן ובת הזוג, כמה טלפונים אני מקבל מזוגות, איזה דברים מחרידים קוראים בבתים פנימה. הבעל בא הביתה ואשתו לא הכינה אוכל, הוא הופך את הבית, וכשהיא מכינה לו כל טוב הוא שוכח להגיד מילה טובה. מילה אחת וקנית את עולמך! ואתה מרוויח מזה! רוצה חברים? רוצה בית טוב? תשתמש בפיך להחמיא, לשבח!

הרב זאיד סיפר, הוא נסע במטוס עם יהודי אחד מב"ב, עשיר גדול, שאלתי אותו איך זכית לעושר הזה? אמר לו בזכות אשתי. אמר לו ספר לי כיצד ארע הדבר? אמר לו נסענו פעם לכרמיאל לנפוש בשבת, יום שישי באנו למקום ואשתי אומרת לי באתי עם שמלה לבנה פשוטה ונעליים שחורות, ושכחתי בבית את הנעליים בצבע כסף... מישהו אחר היה אומר תלבשי מה שיש, אני לא אמרתי כך, אשמח את אשתי... נסעתי הביתה ביום שישי! כדי להביא את הנעליים. אשתו מתקשרת אליו בדרך ואומרת לו היכן אתה, הוא אמר לה נסעתי הביתה בשבילך, האשה התרגשה כל כך ואמרה אני לא מאמינה כו'. בדרך חזור עצרתי לתדלק, פגשתי שם אדם שהתעניין במה אני עוסק, אמרתי לו שאני שף. התברר שהוא בדיוק מחפש שף למוסד שלו, התקבלתי למוסד, ומאז יש לי רשת של בתי אוכל.

כך היא דרכה של תורה, לכבד ולהחמיא. כמה גרושים יש בעולם התוהו החילוני? כל זוג שני מתגרש. התורה הקדושה מדריכה אותנו על כל צעד ושעל, מה ללבוש ומה לא, מה לשמוע ומה לא, מה לדבר ומה לא.
כמה צריכים לשמוח ולרקוד, לפני מתן תורה, לפני שמקבלים את הטבעת המקשרת בין עם ישראל לבורא עולם. הקב"ה ואוריתא וישראל חד, מי שקרוב לתורה קרוב לקב"ה. מי שקרוב לתורה יש לו מידות טובות והוא יודע להכיר טובה לחבר, לשכן, לאשה ולילדים. שנזכה להתחזק במידות, אמן.

אהבתם? תנסו גם את אלו

תכנים אחרונים מאת הרב דניאל זר