כיצד נראה כפייתיות

מאת: 
קטגוריה: אימון אישי
ת. פרסום: 18 פברואר 2020
מהי כפייתיות וכיצד מזהים אותה, האם עיסוק אובססיבי בדברים מסויימים אכן מראים כי זה הנגע?
הסובלים מדחפים אלו מתנהגים כאחד האדם בכל העניינים, אבל על כמה דברים הם מקפידים בצורה מוגזמת ובמידה קיצונית, מעל ומעבר למה שמקובל וסביר להקפיד בדברים מעין אלו, וכמעט תמיד, מתוך חרדה ושיקולים מוזרים ולא מובנים.
וידוא חוזר ונשנה שעשו פעולה מסויימת מחשש סכנה או מכל סיבה אחרת. הסובלים מאובססיה זו יבדקו אם נעלו את דלת הבית, אם כיבוי את התנור או את האש בכיריים וכדומה, כדי למנוע אסון. גם כאשר יעלו על משכבם בלילות ויהיו קרובים להירדם, החשש עלול לשוב ולהתעורר בהם, והם ירדו לבדוק שוב אם הכל בסדר.

יש שיבדקו שוב ושוב אם הארנק מונח במקומו בשלום ובבטחה. זה עשוי להיות בטקס הכולל סדרת בדיקות לאחר שמחזירים את הארנק למקומו, או בבדיקה חוזרת מדי כמה דקות כדי לוודא שהארנק עדיין מונח במקום. הזכרתי ארנק, אבל באותה מידה זה עשוי להיות כל דבר אחר שלא רוצים לאבד, כמו מפתחות, עט או פתק כלשהו, ששומרים בכיס, שמכניסים לשקית ובלי קשר למידת חשיבותו או לערכו האמיתי.

הדחף לחזור ולוודא עשוי לבוא לידי ביטוי גם בכתיבה. הסובלים ממנו בתחום זה עוברים שוב ושוב על אות מסוימת או כל כמה אותיות, כדי לוודא שהן נכתבו כראוי. לא משנה אם העברת הקולמוס שוב ושוב משבשת את הבהירות, הורסת את צורת האות ומקשה את קריאתה, הם מרגישים דחף עז ובלתי נשלט "לתקן" את האות ולוודא שהיא כתובה "כראוי". כך גם אם יבריגו בורג למשל, הם ימשיכו לסובב ולחזק אותו עוד ועוד, 'כדי לוודא שהוא בפנים עד הסוף', גם כשכבר אין שום סיכוי להכניסו עוד, לא פעם, ברצונם לחזק את מה שכבר חזק דיו, הם שוברים חפצים עדינים.

עיסוק אובססיבי בכל מה שקשור לניקיון, כדי להינצל מזיהום, כדי שלא להידבק במחלות וכדומה. אצל אישה זה עשוי להתבטא בהקפדה לנקות את הבית ביסודיות מדי יום ביומו, ולפעמים אף יותר מפעם אחת ביום, ודווקא בסדר מסויים – להתחיל מפינה זו ולא מפינה אחרת. יש המקפידים על הדחה מוגזמת של הכלים שבהם השתמשו בארוחה. הם תמיד מדיחים כל כלי וכלי בסבון ובמים, מספר מדוייק של פעמים, בלי שום קשר לכמות הלכלוך שדבק בכלי. יש שמחליפים בגדים כמה פעמים ביום, או מכבסים את המגבות לאחר כל שימוש, וכמובן רוחצים ידיים אחרי שהם נוגעים בדבר כלשהו, ולפעמים אף  מקרצפים את הידיים עד כדי פגיעה ממשית בעור.

זה עשוי להתבטא באלף ואחת צורות, שהצד השווה שלהן הוא ההקפדה על הניקיון מעל ומעבר למה שנדרש מצד ההיגיון ובלי שום פרופורציה ללכלוך או לזיהום שקיים במקום, מתוך חרדה שאם לא ינהגו כך, משהו איום יקרה.