כותב: הישיבה
קטגוריה: אודות הישיבה

סיפור מרתק מתוך דרשתו של ראש הישיבה - איך נבנה בניין ישיבת אור דוד.

alt= בניין ישיבת אור דוד בבני ברק

אדם הנקלע ל'פרדס כץ' ורואה את המבנה המרשים של מוסדות 'אור דוד' חושב בוודאי שאיזה איש עסקים כריזמטי בעל כושר ריטורי מופלא הקים מוסדות בזכות כספו הרב.
מי שיגיע לאזור בימי רביעי ויראה את האנשים הצועדים בדרך ונבלעים בבנין הישיבה כשהם באים לשמוע שיחת מוסר מהרב דניאל זר שליט"א יבין כי לא סתם נמשכים המוני אנשים כאבן שואבת אחרי האיש המופלא הזה.
'למישהו יש הבנה איך מחזיקים ישיבה כזו?! מוסדות כאלו?!' מרעים הרב בקולו. הרב רוצה לשבר את אוזן השומעים מה משמעות המושג 'להחזיק ישיבה'. לכאורה נראה לנו דבר קל. 'גדול אחד אמר: אם אתה רוצה להחזיר מי שהוא בתשובה שים אותו מנהל ישיבה!' קורא הרב. 
להחזיק ישיבה עם ההוצאות הרבות הנלוות לכך מדי חודש בחדשו. כשצריך לחלק משכורות ולשלם את החשבונות החודשיים גם שקופת הישיבה ריקה, זהו שיעור באמונה מוחשית. גם אדם הרחוק עדין משמירת תורה ומצוות, אם ינהל ישיבה ויקבל את אותו שיעור באמונה לו רומז הרב במשפט זה, יתקרב לבורא עולם וישוב בתשובה שלמה.
נסיון רב היה לרב דניאל כשהקים את הישיבה וקרא לה בשמה על שם דוד המלך ע"ה. באחת מדרשותיו סיפר הרב כי הגיע אליו יהודי בוכרי מתל אביב בעל נכסים וממון רב ורצה לתת לרב מאה מליון לירות, סכום עתק בזמנו, בתנאי שהרב יקרא לישיבה "אור מרדכי".
הנסיון הוא קשה. מצד אחד ניתן להקים בנין גדול לישיבה עם כזה סכום. מאידך, זה לא על שם דוד המלך ע"ה. כיצד מתמודדים?
איש נחוש כמו הרב דניאל לא מתבלבל והוא אמר לאותו יהודי מתל אביב: "אור דוד" זה על שם דוד המלך ע"ה אני לא מוכן לשנות את השם! הרב הציע לו אם הוא חפץ אפשר להקדיש את בית המדרש על שם "אור מרדכי" אבל המוסדות בכללם יקראו על שם דוד המלך.
היהודי התל אביבי סירב להצעה והרב דניאל לא מתרגש. הוא סמוך ובטוח באמונה שלמה כי בורא עולם יסייע בעדו להגשמת המשאלה להקים מוסדות תורה מפוארים על שם דוד המלך ע"ה.
שבוע חלף מאותה הצעה והרב דניאל הגיע למסור דרשה באחד מבתי הכנסת המרכזיים בבני ברק. לדרשה הזדמן 'במקרה' הצדיק רבי משה פארדו זצ"ל זה שהקים לתפארה את מוסדות "אור החיים" בבני ברק וכמה ישיבות בעיר. רבי משה נכנס לדרשה, בית הכנסת היה מלא מפה לפה וכמעט שלא מצא מקום לשבת. רבי משה שמע והתפעם. אחרי הדרשה הוא ניגש לרב דניאל ואומר לו: 'יש לך בנין לישיבה'! שמעתי את הדרשה שלך וכסוחר טוב אני יודע שעליך כדאי להשקיע! כך נבנה בנין המפואר.

אהבתם? תנסו גם את אלו