כיצד המזוזה יכול לשור עלינו ממחלות?

אדם צנוע
טענתם כי למזוזה סגולות אשר מרחיקות מחלות, ריבים, ורעות שונות. תהיתי מהו הביסוס לטענה זו, כיוון שלא ראיתי איזכור לכך בכתבה. כיוון שמחלות מגיעות מחיידקים, ווירוסים או תהליכים משובשים בגוף, וריבים מבוססים על רגשות ומחלוקות בין אנשים, התעורר בי ספק לגבי יכולת המזוזה להשפיע על דברים כמו אלו.
אני בטוח כי אני אדם פשוט שאינו בקיא בדברים נשגבים אלו, ואשמח ללמוד מן המומחים בנושא.

התשובה שהתקבלה

הרב רועי בנימין
רביעי, נובמבר 22 2017, 08:42
שלום רב,
אע"פ שיש בעולם טבע ומחלות מגיעות ע"י חידקים יש גם את בורא העולם שהוא מזיז את הטבע, כמו שאנו אומרים בתפילה "מחדש בכל יום מעשה בראשית". שבכל יום מחדש הקב"ה מחייה את הבריאה. ולא כמו שאר הדתות שמאמינים שהקב"ה ברא את העולם ועזב אותו כי אין הוא מתעסק עם יצורים שפלים כמונו ח"ו.

מסופר על כפרי שראה לראשונה בחייו רכבת וחזר לכפר וסיפור לכולם שיש קרונות ענק שזזות לבד ללא סוסים. כולם תמהו והלכו לראות את המחזה הנדיר כדי לגלות איך באמת הקרונות נוסעים. כשהגיעו אל התחנה בו הרכבת עגנה החלו לבדוק כיצד הקרון נוסע ללא סוסים וגילו כי הקרון מחובר לקרון שלפניו וכן הלאה עד שהגיעו לקטר. חזרו לכפר בידיעה נרגשת כי הם גילו מי מסיע את הקרונות - אין זה אלא הקרון הראשון. אולם הם שכחו לבדוק מי הוא זה שמניע את הקטר בעצמו...
כך אנו רואים בעולם את הטבע ולאחר חקירות אנו מגלים שהעננים לדוגמא מביאים גשם. ועוד שאנו יודעים מספר ימים מראש כי העננים האלו בקרוב יגיעו אלינו ויורידו גשם. אולם אנו שוכחים שיש מי שמזיז את העננים למעלה וגורם להם לבוא.

בגוף האדם התגלה שהוא מכיל אלפי חדקים טובים ורעים, וכל מחלה כזו או אחרת יכולה להתפתח בגוף האדם גם ללא חשיפה לדבר חדש או להכנסות של חידק. בורא עולם שומר עלינו ואומר לחידקים לא לפעול לרעתנו. ולכן בכוחה של המזוזה או שאר מצוות שיש בסגולתם שמירה, לשמור עלינו מן הדברים האלו.

ולכן אנו מזכירים בברכת 'אשר יצר' את המילים 'גלוי וידוע לפני כסא כבודך שאם יסתם אחד מהם וכו' אי אפשר לעמוד אפילו שעה אחת'. מסביר הגאון מוילנא שאנו מזכירים את כסא הכבוד להודיע שגם על בריאותנו הקב"ה שומר מכסא הכבוד ולא כמו אותם טפשים שהזכרנו לעיל שאומרים שהקב"ה ברא את העולם ועזב אותו, כי אם ח"ו הקב"ה היה עוזב רגע את העולם - העולם היה נהפך לתהו ובהו בן רגע. כי הקב"ה מחיה בכל שניה ושניה את העולם. (כמו שכבר גילה המדע אי אין עצם דומם בעולם אלא הכל אטומים קטנים שזזים במהירות עצומה וגורמים להראות לעצמים כדוממים, ולא נאריך בזה).
בברכה.
The reply is currently minimized הצג