האם יש הוכחה שבאמת היה מעמד הר סיני לפני עם שלם?

מנשה
שלום וברכה
אשמח אם הרב שמעוני ישיב לי על השאלה.
ישנו עיקרון שחכמים רבים[בעל העיקרים,כוזרי ועוד]מביאים אותו על הוכחות קיומו של ד' ,על ידי התגלותו במעמד הר סיני ועברתו מדור לדור עד ימינו.כמו כן התגלות זו היתה על ידי רבים לאפוקי מהנצרות והאיסלאם להבדיל.
רציתי לשאול את הרב,

אין באמת אדם היום שיכול להעיד שאכן אבא שלו היה במעמד הר סיני ,אין באמת התגלות של המונים שהיו ,רק התנך עצמו מעיד שהיה 60000 איש וכו' אם כן ,שרק התנך הינו העידות ,איך אפשר להסתמך על עקרון,הוכחה שכזו?

ושאלה שנייה:
יש עקרון לוגי פשוט וידוע:אם יש סדר מתמיד ,משמע שיש מסדר,וגם על בריאת העולם עקרון זה חל ,אולם איך אנו יודעים שזה הקב"ה ולא מציאות אחרת?
תודה רבה לכבוד הרב.

התשובה שהתקבלה

הרב יהודה שמעוני
שני, ספטמבר 11 2017, 08:57
מנשה היקר שלום וברכה,
משאלתך ניכר כי הינך אדם חושב ורציני ורצונך להחכים.
לענות על שאלותיך בבהירות, נדמיין לעצמינו את הסיפור הבא: אני, יהודה שמעוני, מחליט לכתוב ספר היסטוריה חדש ובו אני מספר בין היתר על "מלחמת עשרת הימים" שהתרחשה בינואר 1975. האם לדעתך מישהו יתיחס ברצינות לספר ולסופר או שיזרקו את זה לפח ויאמרו "מי המציא את הקשקוש הזה שאף אחד לא שמע עליו עד היום".

דוגמא מוחשית יותר, אם אני אכתוב מכתב לכל תושבי תל אביב, שבמכתב אנו אספר להם על כך שבשנה שבה הוקמה תל אביב עמד מאיר דיזינגוף ראש העיר הראשון בכיכר מלכי ישראל והכריז בפני עשרות אלפי אנשי העיר החדשים שבלילה נגלה אליו אליהו הנביא וצוה עליו להטיל מס של 1,000 דולר לשנה על כל אחד מתושבי העיר גדולים כקטנים. ואילו התושבים שילמו בשמחה ובחדוה קנס זה במשך כמה שנים. במשך הזמן, כך אני ממשיך, המנהג הקבוע לתשלום הקנס פחת ודעך עד שפסק לחלוטין. כעת אני רוצה לקיים את דברי אליהו הנביא ולהחזיר את תשלום הקנס לכל תושבי תל אביב. לאיזה מחלקה סגורה ישלחו אותי לפי דעתך?

בקיצור, אין שום אפשרות להמציא ו"לשתול" סיפור שכביכול התרחש בפני המונים, ובמיוחד שאותו סיפור היה מאורע דרמתי, ובאותו מאורע התחייב העם בכל כך הרבה התחייבויות ומצוות עשה ולא תעשה. אין שום אפשרות שהדבר יתקבל אם לא שבאמת קרב במציאות, ושהעם כולו חזה באופן מוחשי וברור במעמד הר סיני ובקבלת התורה וגם אישר שכל מה שכתב משה בתורה קרה אחת לאחת, והחל להתנהג כפי מצוות התורה והעביר את זה לבניו עד ימינו אנו ואנו סוף כל הדורות.

ולגבי השאלה השניה, ודאי שסדר מלמד על מסדר, והעולם צועק בכל פינה על מציאות הבורא המתכנן. אך עדיין צריך לחפש מיהו אותו בורא, ומה הוא רוצה מאיתנו. ועל זה כל דת באה ו"ממציאה" סיפור ואלוהים אחרים. דת ישראל היא היחידה שמוכיחה שהבורא גילה דעתו במעמד אלוקי, חד פעמי, היסטורי, כמו שכוחנו למעלה. ואגב שרוב הדתות, הנצרות והאיסלם לא מכחישות מעמד זה.
בברכה.
The reply is currently minimized הצג